Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου 2010

ΠΗΡΕ ΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

Ενα γκολ του Ρομάνο στο 63ο λεπτό, ήταν αρκετό για τον Εργοτέλη προκειμένου να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στην Skoda Ξάνθη (1-0). Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν ενώ οι περισσότεροι παίκτες των φιλοξενούμενων βρέθηκαν σε άσχημη μέρα. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπέρτου στο 64ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.Μετά από ένα νευρικό πρώτο ημίχρονο με αρκετά φάουλ και φάσεις που σε καμία περίπτωση δεν "μύριζαν" γκολ, οι Κρήτες μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο 45λεπτο για να πάρουν το "τρίποντο". Στο 50ο λεπτό, ο Λεάλ έκανε γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή και η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκσπούρνινγκ, όμως στο 63ο λεπτό η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου "βρήκε δίχτυα". Από σέντρα του Λεάλ από τα δεξιά, ο Μπουντιμίρ κέρδισε την μπάλα ανάμεσα σε τρεις παίκτες της Ξάνθης και με ασίστ βρήκε τον Ρομάνο. Εκείνος με εξαιρετικό κοντρόλ και δυνατό σουτ παραβίασε την εστία του ακριτικού συγκροτήματος, δίνοντας προβάδισμα στον Εργοτέλη (1-0). Και σα να μην έφτανε αυτό, η Ξάνθη ένα λεπτό αργότερα έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπέρτου με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Εργοτέλης προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή, όμως στο 67' ο γκολκίπερ της Ξάνθης έδιωξε σε κόρνερ με τη γροθιά του την μπάλα από το τρομερό σε δύναμη σουτ του Λεάλ έξω από την περιοχή. Ο Γκσπούρνινγκ στο 74' έδιωξε σε κόρνερ την μπάλα από την κεφαλιά του Μπουντιμίρ, ενώ, έξι λεπτά αργότερα, από την εξαιρετική προσπάθεια του Χρυσοφάκη (μπήκε στο 58ο λεπτό και άλλαξε την εικόνα των Κρητών) το σουτ που επιχείρησε με το αριστερό σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Ξάνθης.