Δευτέρα 20 Σεπτεμβρίου 2010

ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΠΑΝΙΩΝΙΟ

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Πανιώνιος, που νίκησε το απογευμα της Κυριακής τον Αρη με 1-0 στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης. Οι «κυανέρυθροι» ήταν πολύ καλύτεροι, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και τελικά… έσπασαν το ρόδι στο 86ο λεπτό, με δράστη τον Μπάλαμπαν. Εντονα τα σημάδια της κούρασης στους «κίτρινους».Ο Πανιώνιος έχασε την πρώτη σπουδαία ευκαιρία για γκολ στο 23΄, όταν ο Βαζ Τε έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Σαλάλι έπιασε το δυνατό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Σηφάκης. Δύο λεπτά αργότερα οι Νεοσμυρνιώτες απώλεσαν εκ νέου τη δυνατότητα να προηγηθούν, καθώς ο Βαζ Τε «τροφοδότησε» τον Κουμορτζί, ο οποίος προσπάθησε να πλασάρει τον Σηφάκη, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 44' οι γηπεδούχοι έχασαν κι άλλη ευκαιρία για γκολ, καθώς ο Κουμορτζί δεν μπόρεσε να στείλει από κοντά με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Στο 49' ο Χουάνμα, ο οποίος είχε πάρει τη θέση του τραυματία Σηφάκη κάτω από τα δοκάρια του Αρη, απέκρουσε το δυνατό σουτ του Βαζ Τε, ενώ στο επόμενο λεπτό οι Θεσσαλονικείς έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Ναφτί είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή, επειδή χτύπησε εκτός φάσης τον Μανιάτη. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να εκμεταλλευθεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 54' ο Σαλάλι πλάσαρε τον Χουάνμα, ωστόσο η μπάλα «έξυσε» το δοκάρι κι έφυγε άουτ. Στο 58' οι «κυανέρυθροι» έχασαν νέα ευκαιρία να προηγηθούν, καθώς ο Μπάλαμπαν βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Χουάνμα, αλλά «νικήθηκε» στο πλασέ του από τον γκολκίπερ του Αρη. Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, ωστόσο η κεφαλιά του Βαζ Τε στο 80' κατέληξε στην αγκαλιά του Χουάνμα, ενώ στο 83΄ το σουτ του Χίκα έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του ʼρη. Τελικά ο Μπάλαμπαν «λύτρωσε» τον Πανιώνιο στο 86', αφού εκμεταλλεύθηκε την ασυνεννοησία των Χουάνμα και Κουλουχέρη και ανενόχλητος «έγραψε» το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Μάχο απέκρουσε στο 90' την κεφαλιά του Ρουίς.