Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου 2010

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Ατρόμητος, που νίκησε με 2-1 τον Πανσερραϊκό στο γήπεδο του Περιστερίου. Μετά από 30 λεπτά αγώνα, τα γκολ των Καμαρά και Περόνε είχαν ήδη διαμορφώσει το σκορ στο 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 66ο λεπτό με τέρμα του Γεωργιάδη ενώ οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με εννέα (!) παίκτες καθώς αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Φαβάλι στο 45' και ο Νάστος στις καθυστερήσεις.Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι κι αφού στο 7' έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Καμαρά, στο 21' άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Σενεγαλέζου σε σέντρα του Μπρίτο. Στο 25' το σουτ του Περόνε πήγε στο δοκάρι, όμως στο 30' το ωραίο πλασέ που επιχείρησε διπλασίασε το σκορ. Στη συνέχεια όμως άρχισαν τα «στραβά» για τον Ατρόμητο. Στο 37' ο Καμαρά τραυματίστηκε και αποχώρησε, ενώ στο 45' ο Φαβάλι αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα, επειδή βιάστηκε να εκτελέσει ένα φάουλ.Στην επανάληψη, ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή. Στο 60' ο Νταλέ δεν πρόλαβε τελευταία στιγμή την μπάλα σε σέντρα του Λεοζίνιο, αλλά στο 66' ο Λεοζίνιο σούταρε, ο Μιχαηλίδης απέκρουσε και στην επαναφορά ο Γεωργιάδης μείωσε σε 2-1. Στη συνέχεια η μακεδονική ομάδα πίεσε για την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, παρ' όλο που ο Ατρόμητος έμεινε με εννιά παίκτες στο 90', λόγω αποβολής του Νάστου, επίσης με 2η κίτρινη κάρτα. Ετσι, η ομάδα του Περιστερίου πέτυχε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ ο Πανσερραϊκός παρέμεινε χωρίς βαθμό μετά από 4 αγωνιστικές.