Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου 2010

Νίκησε ο καλύτερος...

Πραγματοποιώντας μεστή και ουσιώδη εμφάνιση η Skoda Ξάνθη πέτυχε μεγάλη νίκη, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 1-0 στο γήπεδο των Πηγαδίων. Ο Μάουρο Πόι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 25ο λεπτό, ήταν αυτός που σημείωσε το νικητήριο τέρμα των Ακριτών. Μακριά από τον καλό της εαυτό για μία ακόμα αγωνιστική η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ανήκε στη Ξάνθη. Από φάουλ του Πόι στο 8ο λεπτό, ο Στρμπα και στη συνέχεια οι Βασιλακάκης και Γκλέισον, απέτυχαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Κρέσιτς. Ενα λεπτό αργότερα το σουτ του Βιεϊρίνια μπλόκαρε εύκολα ο Γκσπούρνινγκ.

Κλασική ευκαιρία και για τον ΠΑΟΚ στο 10', με τον Μπουσαϊντί να βγάζει την χαμηλή σέντρα από δεξιά και τον Φιλομένο, μόνο του στο ύψος του πέναλτι, να αστοχεί. Ο "δικέφαλος του Βορρά" ανέβασε την απόδοσή του και πίεζε την αμυνα της Ξάνθης, ωστόσο, η ακριτική ομάδα ήταν εκείνη που προηγήθηκε.

Κόντρα στο ρυθμό του αγώνα, μετά από γύρισμα μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Κοντρέρας στην προσπάθειά του να ανακόψει τον Μαρσελίνιο τον ανέτρεψε και ο διαιτητής Σιδηρόπουλος υπέδειξε πέναλτι. Ο Πόι στο 25' με άπιαστο σουτ έκανε το 1-0. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους η Ξάνθη ισορρόπησε το ματς, παρά την εδαφική υπεροχή που είχε ο "δικέφαλος του Βορρά".

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους (47'), ο Κρέσιτς απέκρουσε δύσκολα το μακρινό σουτ του Μποάτενγκ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να δίνουν ιδιαίτερη βαρύτητα στα αμυντικά τους καθήκοντα και τον ΠΑΟΚ, έχοντας σε κακή μέρα τους παίκτες της μεσαίας γραμμής (Ιβιτς, Πάμπλο Γκαρσία), να μην βρίσκει τις λύσεις για να διασπάσει την αμυντική γραμμή της ομάδας του Παράσχου. Στο 87' ο Γκσπούρνινγκ απέκρουσε το συρτό σουτ του Βιεϊρίνια, στην καλύτερη ευκαιρία των "ασπρόμαυρων" στην επανάληψη.

Η εξέλιξη του αγώνα
1' Το παιχνίδι ξεκίνησε...
8 Φάουλ του Στρμπα από αριστερά, Γκλέισον και Βασιλακάκης δεν μπόρεσαν από κοντά να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα
9 Σουτ του Βιερίνια έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε σταθερά ο Γκσπούρνινγκ
11 Σέντρα του Μπουσαίντι από δεξιά, προβολή του Φιλομένο, η μπάλα πάνω από το δοκάρι
14 Σέντρα από αριστερά, ο Γκσπούρνινγκ έχασε την μπάλα και ο Ιβιτς από κοντά την έστειλε άουτ! Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους
17 Γύρισμα του Σαλπιγγίδη από πλάγια θέση αριστερά, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
21 Φάουλ του Βιερίνια από αριστερά, Μαλεζάς και Ιβιτς, που βρέθηκαν σε καλή θέση, δεν βρήκαν την μπάλα και έτσι χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ
22 Μακρινό σουτ του Λίνο, άστοχο
24 Κάθετη πάσα προς την περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Μαρσελίνιο «τσίμπησε» την μπάλα, ο Κοντρέρας τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδωσε αμέσως το πέναλτι
24 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Κοντρέρας για την φάση του πέναλτι
25 1-0 ΓΚΟΟΟΛO Πόι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και άνοιξε το σκορ για την Ξάνθη
29 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Βασιλακάκη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Βιερίνια
37 Γέμισμα του Βιερίνια από δεξιά, προβολή του Σαλπιγγίδη, άουτ
38 Σέντρα σουτ του Πόι από δεξιά, εκπληκτική επέμβαση του Κρέσιτς, που έδιωξε σε κόρνερ

46 Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
46 Σουτ του Κατόνγκο έξω από την περιοχή, άουτ
47 Σουτ του Μπόατενγκ με το αριστερό έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Κρέσιτς
52 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Μαλεζά για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Κατόνγκο
53 ΑΛΛΑΓΗΟ Ελ Ζαρ στη θέση του Φιλομένο
53 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Μαρσελίνιο για θέατρο
60 Φάουλ του Γκαρσία από δεξιά, κεφαλιά του Ιβιτς, η μπάλα στα χέρια του Γκσπούρνινγκ
61 ΑΛΛΑΓΗΟ Αντεφέμι στη θέση του Γκλέισον
63 Δυνατό σουτ του Βιερίνια έξω από την περιοχή, άουτ
67 ΑΛΛΑΓΗΟ Κριστιάνο στη θέση του Γκαρσία
69 ΑΛΛΑΓΗΟ Στιούαρτ στη θέση του Μαρσελίνιο
71 ΑΛΛΑΓΗΟ Σουάνης στη θέση του Βασιλακάκη, που τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει
73 κόκκινη κάρταΔεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Κοντρέρας για μαρκάρισμα πάνω στον Κατόνγκο