Παρασκευή 8 Οκτωβρίου 2010

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ

Μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης όμως αυτή τη φορά είχε ουσία στο παιχνίδι της, καλή κυκλοφορία της μπάλας και δημιούργησε και αρκετές ευκαιρίες. Η Εθνική μας ομάδα, με γκολ του Βασίλη Τοροσίδη στο 58ο λεπτό, επικράτησε της Λετονίας με 1-0 στο γήπεδο Καραϊσκάκη, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στον όμιλο της για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.Ο Φερνάντο Σάντος επέλεξε να παρατάξει την Εθνική Ελλάδας με σύστημα 4-3-3 και στο τρίτο της παιχνίδι για τα προκριματικά του Euro 2012. Την εστία της γαλανόλευκης υπερασπίστηκε ο Σηφάκης ενώ την αμυντική τετράδα αποτέλεσαν οι Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Α. Παπαδόπουλος και Τζαβέλλας. Οι Κατσουράνης, Τζιόλης, Καραγκούνης ήταν οι τρεις της μεσαίας γραμμής, οι Σαμαράς (αριστερά) και Νίνης (δεξιά) τοποθετήθηκαν στις πτέρυγες ενώ ο Μήτρογλου πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης.Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και τους Σαμαρά-Νίνη σε μεγάλα κέφια, οι διεθνείς πήραν την πρωτοβουλία από την αρχή του αγώνα προσπαθώντας να μοιράσουν ισομερώς τις επιθέσεις, οι οποίες εκδηλώνονταν τόσο από τα πλάγια με βοήθεια από τους πλάγιους μπακ (Τοροσίδη, Τζαβέλλα) στους Σαμαρά, Νίνη όσο και από τον άξονα, κυρίως από τον Καραγκούνη αλλά και από τους Τζιόλη, Κατσουράνη που έψαχναν το χώρο για το σουτ έξω από την περιοχή. Ταυτόχρονα, η πίεση ξεκινούσε από την περιοχή των Λετονών και αυτό δημιουργούσε σοβαρό πρόβλημα στην αντίπαλη κυκλοφορία της μπάλας.Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στο 11ο λεπτό, όταν ο Τζιόλης βρήκε τον Σαμαρά, αυτός διεμβόλισε την αντίπαλη άμυνα αλλά στην παράλληλη σέντρα που επιχείρησε ο Μήτρογλου μόλις δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας. Στο 16' ο επιθετικός του Ολυμπιακού έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στη σέντρα του Νίνη, αναγκάζοντας τον Βάνινς σε μεγάλη απόκρουση (κόρνερ). Στο 26' ο Τοροσίδης βρέθηκε σε καλή θέση για σουτ στην περιοχή των Λετονών, αντί όμως να επιχειρήσει την προσπάθεια προτίμησε να ντριπλάρει τον Αστάφιεβς που φάνηκε να τον ανατρέπει, αλλά ο Ιταλός διαιτητής δεν πείστηκε και έδειξε κίτρινη κάρτα στον αμυντικό του Ολυμπιακού, που είναι η 2η στη σειρά των προκριματικών και δεν παίξει εναντίον του Ισραήλ. Στο 28' ο Βάνινς επενέβη εκ νέου σε μακρινό σουτ του Νίνη διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ ενώ στο 40' ο Μήτρογλου πήρε την κεφαλιά (σέντρα Τοροσίδη) αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.Ακριβώς ίδια ήταν η εικόνα και στην επανάληψη. Η Ελλάδα πίεζε ασφυκτικά και στο 54' το δυνατό σουτ του Καραγκούνη πέρασε πάνω από το δοκάρι, αλλά στο 58' η Εθνική άνοιξε το σκορ με ένα εξαιρετικό γκολ του Τοροσίδη, που άλλαξε τη μπάλα με τον Κατσουράνη και έξω από την περιοχή, με άπιαστο αριστερό σουτ παραβίασε την εστία του Βάνινς (1-0). Εκτοτε οι διεθνείς διατήρησαν τον έλεγχο της συνάντησης αλλά το παιχνίδι τους έγινε πιο συνετό, στην κατεύθυνση της διατήρησης των κεκτημένων και τελικά το σφύριγμα της λήξης σήμανε τη λήξη του αγώνα, με τη Λετονία να αισθάνεται μάλλον κολακευμένη από το τελικό σκορ. Στις καθυστερήσεις αποχώρησε από το ματς με τραυματισμό ο Τζιόλης και η "γαλανόλευκη" ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες.