Σάββατο 2 Οκτωβρίου 2010

ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΚΑΒΑΛΑ

Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Σούπερ Λιγκ φιγουράρει -έστω και προσωρινά- η Καβάλα που επικράτησε 2-1 του Πανιωνίου, στο "Ανθή Καραγιάννη". Ο Ονουάτσι (45'+2') και ο Βουτσίτσεβιτς (48') πέτυχαν τα γκολ των "Αργοναυτών", ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Βαζ Τε στο 52'.Πιο καλά στημένος στο γήπεδο ο Πανιώνιος, κατάφερε να μπλοκάρει ολοκληρωτικά την ανάπτυξη των γηπεδούχων στο α' ημίχρονο. Όμως, στην πρώτη ευκαιρία τους -στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου- οι "Αργοναύτες άνοιξαν το σκορ, όταν ο Χργκόβιτς από πλάγια θέση πέρασε παράλληλα τη μπάλα στον Ονουάτσι κι αυτός από κοντά δεν δυσκολεύθηκε να γράψει το 1-0. Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου (48'), ο Βουτσίτσεβιτς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε "αέρα" δύο τερμάτων στην Καβάλα, η οποία πλέον είχε αγκαλιάσει τη νίκη. Ομως, ο Ρικάρντο Βαζ Τε "απάντησε" μόλις μπήκε στο ματς και με εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή στο 52' μείωσε σε 2-1 ξαναβάζοντας αμέσως την ομάδα του στο παιχνίδι. Στο 65' ο Μάχο σταμάτησε τον Ογκμπέτσε σε τετ α τετ, ενώ στο 75' ο ίδιος παίκτης βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, όμως ο Κοντοές πρόλαβε τελευταία στιγμή να κοντράρει το σουτ που επιχείρησε. Στο 78' ο Μάριο Γκαλίνοβιτς πραγματοποίησε πολύ δύσκολη απόκρουση στην προσπάθεια του Βαρό, ενώ έκανε το ίδιο και στις καθυστερήσεις σε βολίδα του Βαζ Τε κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του. Αξίζει τέλος να αναφέρουμε ότι η Καβάλα ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Αλεξάντροβιτς στο 89'.