Κυριακή 19 Δεκεμβρίου 2010

Τον προσγείωσε η Κέρκυρα

Η ομάδα του Μπόζινταρ Μπάντοβιτς ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού σκόραρε δυο φορές έχασε σημαντικές ευκαιρίες να πετύχει και άλλα γκολ και έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη! Ο ΠΑΟΚ άργησε να μπει στο παιχνίδι καθώς οι παίκτες του έδειχναν να έχουν ακόμα στο μυαλό τους την πρόκριση στους 32 του Europa League και έχοντας πολλά προβλήματα στην οργάνωση του παιχνιδιού και την αμυντική λειτουργία γνώρισαν δίκαια την ήττα στο νησί των Φαιάκων.
Τα πλάνα των προπονητών Ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς παρέταξε την ομάδα της Κέρκυρας με ένα καθαρό 4-3-3, που φυσικά πολλές φορές μέσα στο παιχνίδι άλλαζε και προσαρμοζόταν στις ανάγκες του ματς. Ο Κωνσταντόπουλος ήταν κάτω από τα δοκάρια και μπροστά του οι τέσσερις της άμυνας ήταν οι Μαϊστόροβιτς με το Μίχο στο κέντρο ο Επστάιν αριστερά και ο Βενέτης δεξιά. Στη μεσαία γραμμή ο Στολτίδης είχε δίπλα του τους Μακρή και Παρασκευαϊδη ενώ την επιθετική γραμμή αποτελούσαν ο Τσίγκας που έπαιζε στην κορυφή με τον Ιωάννου στο αριστερό άκρο και τον Καλαντζή στο δεξί. Ο Μάκης Χάβος δεν άλλαξε τα πλάνα του σε ότι αφορά την αγωνιστική τακτική και παρέταξε τον ΠΑΟΚ με το κλασικό 4-2-3-1. Οι αλλαγές σε πρόσωπα ήταν επιβεβλημένη καθώς και τραυματισμοί υπήρχαν αλλά και κούραση από τα συνεχόμενα ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη. Ο Χαλκιάς για ακόμα ένα παιχνίδι βρέθηκε κάτω από τα δοκάρια, Τσιρίλο και Κοντρέρας στο κέντρο της άμυνας με τον Σαβίνι στο δεξί άκρο και το Σνάουτσερ στο αριστερό. Μαζί με τον Γκαρσία σε ρόλο αμυντικού χαφ ήταν ο Μπαλάφας και μπροστά τους ο Φωτάκης. Στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής ήταν ο Ελ Ζαρ, στο αριστερό ο Βιερίνια και στην κορυφή της επίθεσης ο Αθανασιάδης
Υπεροχή Κέρκυρας και γρήγορο γκολΟ Μπόζινταρ Μπάντοβιτς εξέπληξε τους πάντες ξεκινώντας το ματς με τον Επσάιν σε ρόλο αριστερού μπακ και τον Ιωάννου μπροστά του σαν αριστερό χαφ εξτρέμ.Ο λόγος βέβαια ήταν ότι ήθελε έναν γρήγορο αμυντικό να κλείσει τους διαδρόμους στον Ελ Ζααρ και ο γερμανός είχε δοκιμαστεί στην θέση του μπακ το καλοκαίρι στον Ολυμπιακό. Ο τεχνικός της Κέρκυρα δικαιώθηκε εν μέρει καθώς ο Ιωάννου ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους νησιώτες στο 6ο λεπτό. Ο Κωνσταντόπουλος γέμισε μέσα στην περιοχή του δικεφάλου, ο Τσίγκας με το κεφάλι έστρωσε την μπάλα στον Ιωάννου ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή την έστειλε στη γωνία του Χαλκιά γράφοντας το 1-0 για την ΚέρκυραΟι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και δεύτερο γκολ στο 32 όταν ο Τσίγκας "έκλεψε" την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και σούταρε από πλεονεκτική θέση και η μπάλα πέρασε άουτ, εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του ΧαλκιάΛίγο πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει.Ο Αθανασιάδης με σουτ στην κίνηση ανενόχλητος από τη μικρή περιοχή, μετά από σέντρα του Βιερϊνια από αριστερά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντόπουλου και έκανε το 1-1.Απάντηση με ΣτολτίδηΤο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το Χάβο να αλλάζει τα πλάνα του. Πέρασε στο ματς τους Σαλπιγγίδη και Λίνο, βγάζοντας τους Μπαλάφα και Σαβίνι. Παράλληλα άλλαξε και το σύστημα από 4-2-3-1 σε 4-4-2 με το Σαλπιγγίδη να παίζει δίπλα στον Αθανασιάδη στην επίθεση του δικεφάλου.Η Κέρκυρα πάντως ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δυνατά και κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ. Στο 49ο λεπτό οι Φαίακες έχασαν διπλή ευκαιρία με τον Τσίγκα από τη μικρή περιοχή, τον οποίο σταμάτησε αρχικά ο Χαλκιάς και στη συνέχεια ο Τσιρίλο πάνω στη γραμμή του τέρματος. Ότι δεν κατάφερε ο Τσίγκα το πέτυχε ο Στολτιδης ένα λεπτό αργότερα. Η άμυνα του ΠΑΟΚ απομάκρυνε προσωρινά μετά από κόρνερ του Επστάιν, η μπάλα έφτασε στον Μίχο που σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, ο Στολτίδης πετάχτηκε μέσα στην περιοχή και με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Χαλκιά γράφοντας το 2-1Ο Χάβο ολοκλήρωσε τις αλλαγές του στο 62ο λεπτό με τον Κριστιάνο να μπαίνει στη θέση του Ελ Ζάαρ και το Βιερίνια να μετατίθεται στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμήςΟ ΠΑΟΚ πίεζε αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Κωνσταντόπουλου .Στο 78 ο Σαλπιγγίδης βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Κέρκυρας ο Κωνσταντόπουλος όμως πρόλαβε και έδιωξε με τα πόδια ενώ στο 83 το δυνατό σουτ του Κριστιάνο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Κέρκυρας.Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία προσπάθεια του ΠΑΟΚ να μην φύγει ηττημένος από την Κέρκυρα που όμως δεν κατάφερε καθώς δεν έπαιξε σε κανένα σημείο του ματς με πάθος και αγωνιστικότητα, τα στοιχεία δηλαδή που είχαν οι γηπεδούχοι και πήραν τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς