Τετάρτη 29 Δεκεμβρίου 2010

Άνετα ο Παναθηναϊκός

Άνετη νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Άρη στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «πράσινοι» παίζοντας όμορφο μπάσκετ επικράτησαν στο ΟΑΚΑ των παικτών του Σαρόν Ντρούκερ με 87-58, και βρέθηκαν ένα βήμα πιο κοντά στον τελικό της διοργάνωσης. Δεν εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ τις αρκετές απουσίες των γηπεδούχων (Μπατίστ, Νίκολας, Μάριτς) και επί της ουσίας στην τρίτη περίοδο… υπέκυψαν σε έναν -αντικειμενικά- δυνατότερο αντίπαλο. Διαμαντίδης και Τσαρτσαρής οι κορυφαίοι του «τριφυλλιού» ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Μιλένκο Τέπιτς. Ο Τάκερ καλύτερος για τους «κίτρινους» που δεν πήραν αυτά που ήλπιζαν από τον Μπόμπι Μπράουν. Στις 9 Φεβρουαρίου ο επαναληπτικός αγώνας στο Αλεξάνδρειο, όπου οι Θεσσαλονικείς θα κυνηγήσουν το θαύμα.

Το μάτς

Αναγνωριστικά μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να έχει το πρόσταγμα. Ο Άρης έδωσε γρήγορα τα πέντε φάουλ στους γηπεδούχος με αποτέλεσμα να τον στείλει στη γραμμή των ελευθέρων βολών πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Οι «πράσινοι» με επικεφαλής τον συνήθη ύποπτο, Δημήτρη Διαμαντίδη, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (19-5 και 24-10). Με σερί 6-0 απάντησαν οι «κίτρινοι» που χάρις στο τρίποντο με ταμπλό του Τάκερ στη λήξη του δεκαλέπτου έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (24-16). Αν και το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά στη δεύτερη περίοδο με ντράιβ του Τέπιτς και τρίποντο του Καϊμακόγλου (29-16), οι παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ αντέδρασαν αμέσως. Πίεσαν περισσότερο ενώ παράλληλα έδειξαν και πιο «διαβασμένοι» επιθετικά. Αποτέλεσμα αυτού ήταν, με οδηγό τον Τάκερ, να ροκανίσουν τη διαφορά που «έχτισαν» στα πρώτα δέκα λεπτά οι «πράσινοι». Μάλιστα, βρέθηκαν μόλις τέσσερις πόντους πίσω (39-35) με ένα θεαματικό κάρφωμα του Τσαϊρέλη στον αιφνιδιασμό. Με σκορ 43-37 και ισορροπία στα ριμπάουντ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, με καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Άρη ξαναπήραν προβάδισμα ασφαλείας. Ο αρχηγός της ομάδας έβαλε την μπάλα στο καλάθι, μοίρασε ασίστ και με σερί 9-0 ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +18 (66-48).Τον Ζούμπο έριξε ο «Ζοτς» στο παιχνίδι βλέποντας ότι η ομάδα του είχε το πάνω χέρι. Ο Κώστας Τσαρτσαρής, που ήταν πολύ καλός στο τρίτο δεκάλεπτο, με φόλοου διαμόρφωσε το 70-49, έπειτα από 30 λεπτά παιχνιδιού. Το ματς είχε κριθεί αλλά ο Παναθηναϊκός δεν χαλάρωσε ούτε αρκέστηκε σε ό,τι είχε καταφέρει μέχρι εκείνη τη στιγμή, φέρνοντας τους Θεσσαλονικείς μάλλον σε… δύσκολη θέση. Η διαφορά αυξάνονταν και έφτασε στο +31, αρχικά με ένα σουτ του Περπέρογλου (84-53) αλλά και λίγο πριν το τέλος με μια βολή του Μπόγρη (87-56). Το Σέρβο τεχνικό αποθέωσαν λίγο πριν το τελικό 87-58 όσοι βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ, ο οποίος με τη σειρά του έδειξε τους παίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 43-37, 70-49, 87-58

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Καραμαλέγκος, Τέπιτς 14 (4 κλεψίματα), Μπόγρης 1, Περπέρογλου 6, Καϊμακόγλου 6, Φώτσης 4, Σάτο 11, Ζούμπος, Τσαρτσαρής 19 (8 ριμπάουντ), Διαμαντίδης 11 (8 ασίστ), Βουγιούκας 10, Καλάθης 5

Άρης (Σαρόν Ντρούκερ): Μπράουν 1, Ντάνστον 8, Σλούκας 11 (2), Ταπούτος 5 (1), Τάκερ 21 (2), Τσαϊρέλης 5, Χατζηβρέττας, Χαραλαμπίδης 3, Σκορδίλης 2, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ, Χρυσικόπουλος 2