Πέμπτη 27 Ιανουαρίου 2011

Με ...μπλακ άουτ στο τέλος

Ο Πανελλήνιος έχασε την ευκαιρία να πάρει μια σπουδαία νίκη στο Βερολίνο, για την 2η αγωνιστική του Last16 στο Eurocup, γνωρίζοντας την ήττα απ’ την Άλμπα με 68-65. Έχοντας φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαθε …μπλακ άουτ (μόλις δυο καλάθια από τον Σμιθ) και οι Γερμανοί «έκλεψαν» τη νίκη!
Ο Πανελλήνιος έδειξε από την αρχή ότι δεν αστειευόταν. Με τον Σμιθ για άλλη μια φορά να ηγείται επιθετικά, πήρε κεφάλι στο σκορ (5-0, 7-2) και θορύβησε τους Βερολινέζους που ανεβάζοντας την απόδοσή τους προσπέρασαν με 9-7. Με τον Σκουρτόπουλο να χαμηλώνει το σχήμα της ομάδας, ο Πανελλήνιος δεν επέτρεψε στην Άλμπα να ξεφύγει περισσότερο (14-11 στο 7’) και μπόρεσε μάλιστα να κλείσει την α’ περίοδο μπροστά (19-15).
Στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου ανέλαβε δράση για τους Γερμανούς ο Τζένκινς και το προβάδισμα άλλαξε πάλι χέρια (25-23). Εκεί οι «Ολυμπιονίκες» έπαιξαν υποδειγματική άμυνα (εκμεταλλευόμενοι και το …τρελό παιχνίδι της Άλμπα) και τρέχοντας ένα σερί 10-0 ξέφυγαν με 33-25 στο 17’! Ο Τζένκινς επέστρεψε άρον –άρον στο παρκέ, αλλά ο Πανελλήνιος ήταν μια καλοκουρδισμένη μηχανή και ανέβασε τη διαφορά στους δέκα (37-27). Μια στιγμιαία αδράνεια ωστόσο, βοήθησε την Άλμπα να μειώσει στους έξι με τη λήξη του ημιχρόνου.
Η έναρξη της επανάληψης ήταν ιδανική για τους «Ολυμπιονίκες» που με δυο τρίποντα (από Παπαμακάριο και Σμιθ) εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12 (43-31). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κάνουν το παιχνίδι τους και ο Πανελλήνιος είχε τα ηνία του αγώνα (48-36, 50-38). Στα μέσα της γ’ περιόδου ήρθε το «ξέσπασμα» της Άλμπα με Τζένκινς και Άλεν μπροστάρηδες, και μ’ ένα επιμέρους 10-1 το σκορ έγινε 48-51. Εκεί τη φόρα των Βερολινέζων έκοψε ο Παπαμακάριος με το τρίτο του τρίποντο στην περίοδο!
Ο Πανελλήνιος μπήκε λοιπόν στην τελική ευθεία με προβάδισμα έξι πόντων. Η Άλμπα μείωσε γρήγορα σε 54-56 κι από κει και πέρα το παιχνίδι απέκτησε …άγρια ομορφιά με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Η ομάδα του Σκουρτόπουλου μπλόκαρε επιθετικά και ο Πράις με τρίποντο έβαλε μετά από ώρα ξανά την Άλμπα στη θέση του οδηγού (59-56 στο 35’). Ο Πανελλήνιος αδυνατούσε να σκοράρει και οι Βερολινέζοι ξέφυγαν με 64-57. Με τον Σμιθ να λύνει το γόρδιο δεσμό οι «Ολυμπιονίκες» μείωσαν σε 64-60, αλλά ο Πράις με λέι απ έκανε το 66-60, διαφορά που δεν μπορούσε πια να ανατραπεί στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 31-37, 50-56, 68-65.

ΑΛΜΠΑ (Κατζουρίν): Σούλτζε 2, Σάφαρτζικ 1, Πράις 5, Τζένκινς 20 (6/10δ., 2/4τρ.), Φέμερλινγκ 3, Μαρίνοβιτς 9, Άλεν 13, Ντραγκίσεβιτς 9, Μακ Ιλρόι 6 (8ρ., 4ασ.), Στάιγκερ, Τέιλορ.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος 11 (3/3τρ.), Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 6, Σκλάβος 3, Όστοϊτς 3, Κομποδιέτας 2, Μπέιλι 4, Ούντριχ 3 (6ασ.), Σμιθ 24 (6/10δ., 3/5τρ.), Φράνσις 7 (8ρ.).