Τρίτη 25 Ιανουαρίου 2011

Κοιμήθηκε στο δεύτερο μέρος ο Άρης

Ο Άρης μπήκε… για ένα ημίχρονο στο παρκέ του γηπέδου της ΛεΜαν και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο LAST 16 του EuroCup με 85-70.
Το δεύτερο ημίχρονο για ακόμα μία φορά ήταν εφιαλτικό για τους «κίτρινους» και δη η τρίτη περίοδος, διάστημα στο οποίο έγινε η ζημιά. Ο Άρης για ακόμα μία φορά παρουσίασε μεγάλα αμυντικά προβλήματα, ενώ δεν μπορούσε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο με 17 λάθη και 1/15 τρίποντα…
Με πρόβλημα στην άμυνα ο Άρης βρέθηκε να χάνει με 14-8 και 17-10 στην πρώτη περίοδο, με τον Μπατίστα να κάνει ζημιά κάτω από το καλάθι (ο Τόμας συμπλήρωσε νωρίς δύο φάουλ). Οι «κίτρινοι» απάντησαν με σερί 0-8 )17-18) πριν το 19-18 της πρώτης περιόδου.
Το ματς πήγαινε πόντο – πόντο. Ο Άρης πήρε ένα μικρό προβάδισμα (25-29) και το διατήρησε με τρία συνεχόμενα καλάθια του Μπράουν (34-38) πριν οι Γάλλοι ισοφαρίσουν σε 38-38 και περάσουν με 43-42 στη λήξη του ημιχρόνου που βρήκε τον Άρη να έχει προβλήματα στην άμυνα αλλά και 1/6 τρίποντα και 7 λάθη.
Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Άρη. Με κακές επιθετικές επιλογές και κακή άμυνα πάνω στους Τάκερ, Μπατίστα, οι «κίτρινοι» δέχτηκαν ένα σερί 18-4 και βρέθηκαν πίσω με 61-46. Η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Γάλλους μπροστά με 67-54, με τον Ντεγουόρ να κάνει επίσης ζημιές.
Ο Αρης προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι και στο 35’ μείωσε σε 71-64. Όμως η άμυνά του παρέμενε κακή και η ΛεΜαν με τον Άκερ και τον Πέλιν να «εκτελούν» πήραν ξανά διψήφια διαφορά (78-66). Ο Μιχάλης Κακιούζης ήταν αυτός που «υπέγραψε» το τέλος του ματς και με 6 σερί πόντους έγραψε το 85-70…

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 43-42, 67-54, 85-70.

ΛΕ ΜΑΝ (Τζάκσον): Τ. Καουντί 2, Ντιότ 7, Άκερ 19 (2), Ντεγουόρ 13 (1), Πελίν 6 (1), Ρούπερτ 9, Χ. Καουντί, Νιανγκ, Κακιούζης 14 (2).

ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Μπράουν 10, Ντάνστον 5, Ταπούτος 14, Τσαϊρέλης 2, Χατζηβρέττας 2, Χαραλαμπίδης 9 (1), Μπορόβνιακ 8, Σλούκας 4, Τάκερ 13, Τόμας 3.