Τετάρτη 9 Φεβρουαρίου 2011

Αυτοκράτορας Άρης!

Υπάρχει... ζωή στον Άρη. Οι κίτρινοι κέρδισαν τον Παναθηναϊκό στον δεύτερο ημιτελικό του κυπέλλου, με σκορ 74-70, αποκλείστηκαν από τον τελικό, όμως, έδειξαν πως ακόμα "υπάρχουν" και έχουν τις δυνατότητες να πρωταγωνιστήσουν.
Ο Άρης έπαιξε καλύτερα χωρίς τους τραυματίες Μπράουν και Τάκερ. Αν όχι καλύτερα τότε σαφώς πιο οργανωμένο μπάσκετ. Ο Ντρούκερ ξεκίνησε στη πεντάδα τον Χρυσικόπουλο, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο έδειξε ξεκάθαρα πόσο λάθος κάνειο ο Ισραηλινός που δεν του δίνει χρόνο συμμετοχής και στα "σοβαρά" παιχνίδια. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο παρά το 21-13 που διαμορφώθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τρίποντο του Νίκολας από τα 9 μέτρα.
Ο Άρης είχε καλή αμυντική λειτουργία, επιθετικά συνάντησε ωστόσο κάποια προβλήματα αφού ο Παναθηναϊκός υπερτερούσε σε όγκο και μέγεθος. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 23-14 (12') και 25-16 (13'), όμως ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το αντιαθλητικό φάουλ του Περπέρογλου στον Σλούκα και έφτασε το παιχνίδι στον πόντο (25-26 στο 15'). Ο Ομπράντοβιτς έριξε στον αγώνα και πάλι τον (πολύ καλό στο α') Μπατίστ και τον Διαμαντίδη και η διαφορά πήγε στους επτά πόντους (34-27 στο 19'), πριν ο Ταπούτος μειώσει με τρίποντο σε 34-30.
Η πολύ καλή απόδοση του Ταπούτου στο τρίτο δεκάλεπτο και η συνολικά εξαιρετική παρουσία του Άρη στην άμυνα έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι. Οι κίτρινοι κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν με 44-43 (27'), όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε σερί 7-0 (44-50 στο 29'), για να κλείσει η περίοδος στο 46-50.
Ο Άρης μπήκε με ξέφρενο ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Περπέρογλου με τρίποντο έκανε το 53-50 στο 32', όμως ακολούθησε σερί 14-1 για τους κίτρινους που έφτασαν τη διαφορά στο +10 (64-54, 5.30 πριν το τέλος). Η διαφορά πήγε και στο +11 (67-56) λίγο αργότερα, όμως οι πράσινοι απάντησαν με τρίποντα και έφτασαν στο 68-64 (2.36) με εύστοχο σουτ του Διαμαντίδη.
Η άμυνα του Άρη δεν επέτρεψε τον Παναθηναϊκό να πλησιάσει περισσότερο. Χαρακτηριστικό το εντυπωσιακό κόψιμο του Χατζηβρέττα στον Τέπιτς στον αιφνιδιασμό (1.20). Ο Τόμας έκανε το 70-64 (58''), ο Διαμαντίδης έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση και ο Σλούκας με μία βολή διαμόρφωσε το 71-64 (43'). Ο Διαμαντίδης με έξι προσωπικούς πόντους έφερε τον Παναθηναϊκό στον πόντο (71-70 στα 23''), όμως ο Χατζηβρέττας με ψυχραιμία από τις βολές έδωσε και πάλι προβάδισμα τριών πόντων (73-70 στα 20''). Ο Νίκολας αστόχησε στο τρίποντο (10''), ο Σλούκας κέρδισε φάουλ και έβαλε τη μία βολή και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 74-70.
Τα δεκάλεπτα: 13-21, 30-34, 46-50, 74-70.
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Μποχωρίδης, Τόμας 8 (8ρ.), Σλούκας 11 (4ρ., 5ασ., 2κλ.), Ταπούτος 21 (11ρ., 3ασ., 2κλ.), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 13 (1), Χαραλαμπίδης 5 (1), Σκορδίλης 2, Μπορόβνιακ 12, Χρυσικόπουλος 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6, Περπέρογλου 4, Μπατίστ 12 (7ρ.), Φώτσης