Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου 2011

Απογοήτευσε ο Άρης.

Το ντεμπούτο του Λευτέρη Σούμποτιτς στον πάγκο του Άρη δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, αφού ο Άρης όχι μόνο υπέστη την ήττα (74-55) από την Γκέτινγκεν αλλά πραγματοποίησε και άσχημη εμφάνιση στο πλαίσιο των "16" του Eurocup και πλέον οι ελπίδες του για πρόκριση ελαχιστοποιούνται.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο με τον Άρη να αναζητά τον… εαυτό του μέσα στο γήπεδο. Η Γκέτινγκεν πήρε γρήγορα το πάνω χέρι στο σκορ και έκανε το 13-0 με τον Τάκερ να σπάει το "ρόδι" για την ελληνική ομάδα.

Οι Γερμανοί όμως, δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να "πυροβολούν" από κάθε σημείο του γηπέδου εκμεταλλευόμενοι τη… νευρική παρουσία του Άρη.

Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά 25 πόντων (45-20) και τον Άρη να μην μπορεί να βρει ρυθμό και πατήματα μέσα στο γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης δεν κατάφερε αλλάξει το σκηνικό. Οι γηπεδούχοι με τον Άντερσον να οδηγεί και τους Σκοτ, Ντάλε να ακολουθούν, διατήρησαν τη μεγάλη διαφορά στο σκορ και έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Από τον Άρη, ο μόνος που κατάφερε να ξεχωρίσει ήταν ο Τάκερ που σημείωσε 17 πόντους, ενώ στο ρόστερ της ομάδας επέστρεψε και ο Κουμπούρας.

Τα δεκάλεπτα: 21-6, 45-20, 64-38, 74-55.
ΓΚΕΤΙΝΓΚΕΝ (Πάτρικ): Σκοτ 14 (2), Κουλαβτσίκ, Μίτσαμ 2, Λιτλ 2, Ντάλε 16 (2), Μικς, Μπόουν 14, Άντερσον 28 (2), Τζόρνταν 8 (1).
ΑΡΗΣ (Σούμποτιτς): Μπράουν 5 (1), Ταπούτος 8 (2), Χατζηβρέττας 2, Χαραλαμπίδης 8, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 4, Σλούκας 2, Τάκερ 17 (1), Τόμας 9.