Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2011

Περιστέρι για εξάδα

Το Περιστέρι των χιλίων προβλημάτων έδειξε για άλλη μια φορά χαρακτήρα καλής ομάδας, νίκησε και εντός έδρας τον (ξενέρωτο) Άρη με σκορ 84-66 και δικαίωσε απόλυτα την καλή δουλειά που κάνει στον πάγκο ο Αργύρης Πεδουλάκης. Οι Περιστεριώτες ήταν εξαιρετικοί σε επίθεση και άμυνα, άνοιξαν το παιχνίδι με τρίποντα και όταν πήρε μπρος ο Βρκιτς πήγαν στο +22 και οι Αρειανοί έχασαν κάθε ελπίδα. Δεύτερο ματς, δεύτερη βαριά ήττα για τον Σούμποτιτς που πάει στο Κίεβο για το... Super3/3!

Ο Βρκιτς μπήκε στο παιχνίδι φουριόζος και έδωσε στην ομάδα του ένα γρήγορο προβάδισμα (8-0), αλλ ο Άρης μείωσε στο καλάθι πριν δεχτεί ένα νέο σερί για το 13-6 (6ο λεπτό). Οι παίκτες του Σούμποτιτς μείωσαν και πάλι στο καλάθι, αλλά οι Περιστεριώτες είχαν εύκολο σκορ κυρίως από τον Σκοτ και ξέφυγαν ξανά με ένα μικρό σερί 5-0. Στη δεύτερη περίοδο ήταν που οι γηπεδούχοι απογειώθηκαν, καθώς κοντά στον Σκοτ βρήκαν στόχο από μακριά τα 4άρια (Παπανικολάου, Πέτρουλας). Αποτέλεσμα ήταν ένα 8-0 που έκανε το σκορ 28-17, αλλά ο Άρης δεν κατάφερε να αντιδράσει και το σερί επεκτάθηκε σε 15-2 για το 35-19, μόλις στο 24'! Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι και με πρόβλημα στο ριμπάουντ κι έτσι το μόνο που κατάφεραν ως το ημίχρονο ήταν να συγκρατήσουν τη διαφορά, ώστε να μην μεγαλώσει περισσότερο.

Τα πολλά λάθη ήταν το μόνο στραβό για το Περιστέρι και εκεί προσπάθησε να χτυπήσει ο Άρης για να μαζέψει το ματς στην επανάληψη. Η πίεση στα αντίπαλα γκαρντ και η άνοδος του Μπόμπι Μπράουν που πέτυχε συνεχόμενα τρίποντα έδωσαν στους φιλοξενούμενους στυ δυνατότητα να πέσουν σε μονοψήφια διαφορά και να γίνουν απειλητικοί (49-43 στο 24'). Όπως οι "πρίγκηπες" βρήκαν ξανά τις λύσεις, καθώς ένα τρίποντο και φάουλ του Τσιάκου ξεκίνησε ένα μικρό σερί που ανέβασε ξανά τη διαφορά στα διψήφια. Εκεί η άμυνα του Άρη υστέρησε και το σκορ δεν μαζεύτηκε ως το τέλος της τρίτης περιόδου, όπου ο Παπανικολάου με τρίποντο έγραψε το 62-50. Το Περιστέρι πήρε πάνω του το μομέντουμ της αναμέτρησης και ο (σταθερά) αναιμικός τους αντίπαλος υποτάχτηκε στη μοίρα του. Το τελευταίο δεκάλεπτο προχωρούσε και οι "κίτρινοι" παρακολουθούσαν απαθείς τη διαφορά να ανεβαίνει. Ο Βρκιτς πήρε την κατάσταση πάνω του και έστειλε την ομάδα του στο +20 (74-54 στο 35'). Ήταν πλέον πολύ αργά για να αλλάξει οτιδήποτε, το Περιστέρι πήρε μια χρυσή νίκη συμπληρώνοντας sweep επί του ονομαστού αντιπάλου, ενώ στην άλλη πλευρά ο Σούμποτιτς σίγουρα καταλαβαίνει σιγά σιγά με τι προβληματική ομάδα έμπλεξε.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 45-29, 62-50, 84-66.