Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2011

Πέταξε ο ΠΑΟΚ,βούλιαξε η ΑΕΚ

Νικητής στο ντέρμπι των δικεφάλων αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ, που πλέον αποκτά βάσιμες ελπίδες για την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έθεσαν από το πρώτο ημίχρονο τις βάσεις για τη νίκη, έχτισαν διαφορά και έφτασαν σχετικά εύκολα στο 73-80. Αντίθετα, η ΑΕΚ παραμένει σε δύσκολη θέση, καθώς έχασε ένα ολόκληρο ημίχρονο και έμεινε να κυνηγάει στο τέλος με τον ηρωικό Μάκη Νικολαΐδη (5/7 τρίποντα).

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έβαλε τις βάσεις για να φτάσει στη νίκη. Με τους Γκρέι και Μάρσαλ να ξεκινάνε καλά τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα ενώ η διαφορά δεν άργησε να φτάσει πάνω από τους δέκα πόντους με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου το οποίο έληξε 15-28. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου οι οποίοι διατήρησαν την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Η ΑΕΚ δεν έβρισκε λύσεις και προσπαθούσε κυρίως με ατομικές ενέργειες να μειώσει στο σκορ. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 14 πόντους(31-45) θέτοντας σοβαρή υποψηφιότητα στην υπόθεση νίκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να επιστρέψουν στο σκορ ωστόσο δεν τα κατάφεραν με τον ΠΑΟΚ να κρατάει τα ηνία του αγώνα και με τους Ντόζιερ και Γκρέι σε καλή κατάσταση έκλεισε τα 3/4 του αγώνα μπροστά με 45-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έκανε την τελευταία της προσπάθεια να επιστρέψει στο σκορ ωστόσο δεν τα κατάφερε και ο ΠΑΟΚ έφτασε εύκολα στη νίκη με τελικό σκορ 73-80. Πρώτος σκόρερ από πλευράς ΠΑΟΚ ο Μάρσαλ με 18 πόντους ενώ τον ακολούθησε ο Γκρέι με 17. Από τους «κιτρινόμαυρους» ξεχώρισε ο Νικολαϊδης με 20 πόντους και πέντε τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 31-45, 45-56, 73-80
ΠΑΟΚ(Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 18(1), Αποστολίδης 2, Δέδας 12(3), Ντόζιερ 12, Γκρέι 17(2), Παπαδόπουλος 6, Γιανακίδης, Γκετσέφσκι 13(2), Καλαμπάκα.