Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2011

Άνετος!

Σαν σε προπόνηση ο Παναθηναϊκός συνέτριψε στο Ολυμπιακό στάδιο τον Κολοσσό με 92-56. Οι «πράσινοι» που στερήθηκαν των υπηρεσιών του Κώστα Καϊμακόγλου αλλά και του Αλεκς Μάριτς, ανέβασαν στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και έβγαλαν…οφ των αντίπαλο τους. Νίκολας,Τσαρτσαρής, Περπέρογλου και Διαμαντίδης έκαναν όλη τη ζημιά επιθετικά στην ομάδα της Ρόδου.
Τα πολύ άσχημα ποσοστά των γηπεδούχων στην επίθεση σε συνδυασμό με το πείσμα των φιλοξενούμενων να παραμείνουν κοντά στο σκορ, δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει με διαφορά από νωρίς (15-11 στο 8΄). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 22-18, με τον Ομπράντοβιτς να μην είναι καθόλου ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του. Στο δεύτερο όμως, το σκηνικό άλλαξε. Με τον Ντρου Νίκολας να εκτελεί με απόλυτη ευστοχία από τα 6μ75 (4/4 μέχρι το 18΄), η διαφορά εκτινάχτηκε με τη συμπλήρωση του ημιχρόνου στο +22, 50-28.
Οι «θαλασσί» με Γκολέματς και Καλάθη επιχείρησαν στο τρίτο δεκάλεπτο να μειώσουν αφού το σκορ είχε πάει και στο 54-28 (22΄). Δεν κατάφεραν όμως να ρίξουν την διαφορά κάτω των είκοσι πόντων όσο και αν το πάλεψαν καθώς οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση.  Ο «Ζοτς», με το παιχνίδι πλέον, να του επιτρέπει πειράματα, μοίρασε το χρόνο συμμετοχής στους βασικούς του. Στο 36΄, η διαφορά άγγιξε τους τριανταοχτώ πόντους (82- 44) με τον Σφαιρόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ένα λεπτό πριν το φινάλε, το σκορ εκτινάχθηκε στο +42, 92-40 και οι Ροδίτες υποτάχθηκαν στη μοίρα τους.

Δεκάλεπτα:  22-18, 50-28, 65-42, 92-56
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 8 (2), Περπέρογλου 12 (1), Μπατίστ 8, Φώτσης 9 (1), Σάτο 7 (1), Νίκολας 14 (4), Τσαρτσαρής, 11 (1) Διαμαντίδης 10 (2), Βουγιούκας 7, Μπόγρης 4, Ζούμπος 2.
Κολοσσός (Σφαιρόπουλος):  Καλάθης 6 (2), Καυκής 2, Τζόρνταν 4, Πάνος10, Μανολώπουλος 3 (1), Ασημακόπουλος , Χαρίσης 4, Τσάμης 4, Παππάς 3 (1), Γκολέματς 11 (1), Γεωργαλλής 6, Ιβάνοβιτς 3 (1).