Πέμπτη 17 Φεβρουαρίου 2011

Νίκησε αλλα και έχασε

Η ψυχραιμία του Μπατίστ από τη γραμμή των βολών σε αντίθεση με τον Σαν Εμετέριο που πέταξε τις βολές για την ισοφάριση στα «σκουπίδια» έδωσαν μεν στον Παναθηναϊκό τη νίκη επί της Κάχα Λαμποράλ με 76-74. Οχι όμως και την διαφορά. Οι Πρωταθλητές Ελλάδος καλούνται από εδώ και στο εξής να νικήσουν στα εναπομείναντα δύο παιχνίδια του ΤΟΡ16 της Ευρωλίγκα για να ελπίζουν στην 1η θέση του ομίλου. Ο Αντώνης Φώτσης έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του, σημειώνοντας 22 πόντους σε 35΄.

Δίνοντας έμφαση στις λεπτομέρειες και στην περιφερειακή άμυνα, στα στοιχεία εκείνα δηλαδή που τους οδήγησαν στην ήττα στην «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα», οι «πράσινοι» θέλησαν από νωρίς να καλύψουν το χάντικαπ των επτά πόντων της Βιτόρια, με το σκορ να εκτινάσσεται στο 14-3 (5΄). Δυο τρίποντα όμως, του Σαν Εμετέριο που ψαλίδισαν την διαφορά στους πέντε για τους Βάσκους (14-9) υποχρέωσαν τον Ομπράντοβιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Ισπανός με τρία στα τρία μείωσε ακόμη περισσότερο. Στους τρεις (15-12 στο 8΄). Οι γηπεδούχοι ωστόσο, πήραν ανάσες από τους Νίκολας και Περπέρογλου γράφοντας το 21-12. Παρόλα αυτά, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 21-18 με τον Εμετέριο να «εκτελεί» στην εκπνοή από τα 8 μέτρα.
Με ηγέτη τον Ντρου, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ξανά με διαφορά εννιά πόντων (27-18) στις αρχές κιόλας του δευτέρου δεκαλέπτου. Διαφορά που συντήρησαν οι γηπεδούχοι μέχρι και το 15΄όταν «ξύπνησε» ο Ντέιβιντ Λόγκαν και κάθισε στον πάγκο με τρίτο φάουλ ο Διαμαντίδης. Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε το έργο του Σαν Εμετέριο και με τέσσερα στα τέσσερα έφερε την Κάχα σε απόσταση αναπνοής (32-29) ενώ οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία στο σκορ με «βόμβα» του Τελέτοβιτς (36-39) ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Νίκολας και Φώτσης συνέχισαν στο ίδιο επιθετικό κρεσέντο και στη τρίτη περίοδο, δίνοντας στην ομάδα τους και διαφορά έντεκα πόντων, 59-48 στο 28΄. Οι Βάσκοι όμως δια χειρός Χουέρτας επέστρεψαν και πάλι στο ματς και μείωσαν σε 59-58 στο 33΄ αλλά η απάντηση ήταν άμεση από τον Μπατίστ.
Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα, έπαιξε ρόλο η στατηγική των Ιβάνοβιτς και Ομπράντοβιτς αλλά και οι ηγετικές φυσιογνωμίες των παικτών τους. Σαν Εμετέριο και Λόγκαν από την μια, Περπέρογλου, Φώτσης από την άλλη με το σκορ 72-66 από τον «Μπάτμαν» 1΄ 20΄΄ πριν το τέλος. Ο Τελέτοβιτς αντέδρασε  και ο Μπατίστα με γκολ φάουλ ισοφάρισαν για την Κάχα σε 72-72. Ο Μπατίστ έγραφε το 74-72 και οι Ισπανοί με το χρονόμετρο να δείχνει εικοσιεπτά δευτερόλεπτα για να ακουστεί η κόρνα, πήγαν στις βολές για την ισοφάριση (74-74).

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-39, 59-50, 76-74
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Περπέρογλου 10 (1), Μπατίστ 12, Φώτσης 22 (3), Σάτο 6, Νίκολας 12 (3), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 7, Βουγιούκας 3, Καλάθης.
Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Ρίμπας, Χουέρτας 17 (3), Λόγκαν 20 (5), Τελέτοβιτς 9 (2), Μπατίστα 7, Σαν Εμετέριο 19 (4), Όλεγκσον, Σοου 2, Μπάρατς, Μπιέλιτσα.