Τρίτη 15 Φεβρουαρίου 2011

Αποκλεισμός για τον Πανελλήνιο

Ο Πανελλήνιος μολονότι πάλεψε ηρωικά δεν τα κατάφερε στο Τρεβίζο, χάνοντας απ’ τη Μπενετόν με 82-72, και αποκλείστηκε οριστικά από τη συνέχεια του Eurocup. Οι «Ολυμπιονίκες» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, αλλά όπως και στα προηγούμενα τρία παιχνίδια του Last16 γνώρισαν την ήττα στο τέλος. "Δήμιος" του Πανελληνίου και αυτή τη φορά ήταν ο Ντέβιν Σμιθ. Ο Πανελλήνιος μπήκε …υπνωτισμένος στο Παλαβέρντε και πριν καταλάβει τι γίνεται, βρέθηκε να χάνει με 11-0! Μέσα σε λίγα λεπτά οι παίκτες του Σκουρτόπουλου πρόλαβαν να κάνουν 8 λάθη και η Μπενετόν δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Οι «Ολυμπιονίκες» ωστόσο δεν ήταν διατεθειμένοι να πετάξουν λευκή πετσέτα από τόσο νωρίς και με τον Παπαμακάριο μπροστάρη, δεν επέτρεψαν στους Ιταλούς να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο. Η πρώτη περίοδος έκλεισε έτσι στο 17-9.
Με πεντάδα τους Ξανθόπουλο, Παπαμακάριο, Μπέιλι, Σκλάβο και Φράνσις, ο Πανελλήνιος βρήκε τα πατήματά του και «τρέχοντας» ένα σερί 8-0 (με δυο τρίποντα από τον Σκλάβο) έφερε το ματς στα ίσα, 17-17! Παρά το τάιμ άουτ του Ρέπεσα, οι «Ολυμπιονίκες» είχαν πάρει την κατάσταση στα χέρια τους και με νέο τρίποντο του Μπέιλι, πέρασαν μπροστά με 20-19! Ο Ντέβιν Σμιθ επέστρεψε άρον-άρον στο παρκέ για τη Μπενετόν και ο αγώνας έγινε ντέρμπι με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Το 40-34 του ημιχρόνου αδικεί τον Πανελλήνιο, αφού διαμορφώθηκε με ένα γρήγορο 6-0 των Ιταλών στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Στην επανάληψη, ήταν η ώρα του Στίβεν Σμιθ να «ξυπνήσει». Ο Αμερικανός (που στο α’ ημίχρονο αποσύρθηκε νωρίς στον πάγκο) πήρε μπρος και οι «Ολυμπιονίκες» συνέχιζαν να είναι …στενός κορσές στη Μπενετόν (44-44 στο 25’). Οι «τρεβιζάνι» στα επόμενα λεπτά βρήκαν σκορ απ’ την περιφέρεια και ξέφυγαν με 58-52, για να κλείσει η τρίτη περίοδος στο 58-54.
Ξέροντας πως παίζει το τελευταίο του χαρτί, ο Πανελλήνιος μπήκε ψυχωμένος στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο. Με τον Όστοϊτς να δίνει λύσεις και τον Σκλάβο να ευστοχεί σ’ ένα ακόμη τρίποντο, οι «Ολυμπιονίκες» πέρασαν ξανά μπροστά (63-60), δείχνοντας πως ήταν αποφασισμένοι για όλα! Τη Μπενετόν κρατούσε σχεδόν μόνος του ο Σμιθ και είχαμε μια αναμέτρηση για γερά στομάχια!
Με ένα σερί 6-0 οι Ιταλοί ξέφυγαν με 72-67 στο 37’, αλλά ο συγκινητικός Όστοϊτς με γκολ-φάουλ έκανε το 72-70. Ασταμάτητος ο Σμιθ έγραψε το 74-70 και στο δραματικό φινάλε είχαμε: μια βολή του Όστοϊτς και 74-71, καλάθι του Μοτιεγιούνας και 76-71, μια βολή του Μπέιλι και 76-72, λέι απ του Μοτιεγιούνας και 78-72, κλέψιμο του Σμιθ στον Ξανθόπουλο, δυο βολές του Τζεντίλε και 80-72, άστοχο τρίποντο του Σκλάβου και λέι απ του Τζεντίλε για το τελικό 82-72.
Τα δεκάλεπτα: 17-9, 40-34, 58-54, 82-72.
ΜΠΕΝΕΤΟΝ (Ρέπεσα): Κατζολάτο, Σμιθ 24 (6/10δ., 3/4τρ.), Μάρκοβιτς 11 (4ασ.), Σκίνερ 8, Μοτιεγιούνας 11, Τζεντίλε 12, Βοϊτσιεχόφσκι, Μπράνερ 8, Τούλσον 8.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος (4ασ.), Παπαμακάριος 6, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 2, Σκλάβος 13 (3/6τρ.), Όστοϊτς 13 (5/6δ.), Κομποδιέτας 5, Μπέιλι 16 (5ρ., 3ασ.), Σμιθ 10, Φράνσις 7 (8ρ.).