Τετάρτη 9 Φεβρουαρίου 2011

Στον τελικό με περίπατο...

Με την πρόκριση στον τελικό εξασφαλισμένη από το πρώτο παιχνίδι στην Πυλαία (79-60) ο Ολυμπιακός  μετέτρεψε τον επαναληπτικό με τον ΠΑΟΚ σε μια καλή προπόνηση. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με χαρακτηριστική ευκολία (89-61) σφραγίζοντας και τυπικά το εισιτήριο για τον τελικό της 6ης Μαρτίου στο Ελληνικό. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μέχρι το 8’ όταν το σκορ ήταν 15-15. Σε εκείνο το σημείο ο Γκετσέφκι δέχτηκε τεχνική ποινή διαμαρτυρόμενος αδίκως για ένα φάουλ που χρεώθηκε πάνω στον Έρτσεγκ, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να σημειώσουν επτά σερί πόντους (όλοι από τον Σέρβο φόργουορντ) προηγούμενοι 22-15 στο 9’. Με πιεστική άμυνα που απέφερε πολλά κλεψίματα και κατ’ επέκταση εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και πλουραλισμό στην επίθεση η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς πάτησε το γκάζι ανεβάζοντας τη διαφορά στο +19 (48-29) ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Δικέφαλος έκανε πολλά λάθη, ενώ επιθετικά τα περίμενα όλα από τον Ρόουλ Μάρσαλ, ο οποίος ήταν λογικό να κουραστεί χάνοντας την αυτοσυγκέντρωσή του. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο τον ρυθμό με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στους 28 πόντους (67-39) λίγο πριν το φινάλε και της τρίτης περιόδου. Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθη όπως ήταν φυσικό σε τυπική διαδικασία με τους δύο προπονητές να κάνουν δοκιμές.
Τα δεκάλεπτα: 25-17, 48-31, 71-45, 89-61.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 7, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 17 (1), Σπανούλης 14 (2), Τεόντοσιτς 4, Μπουρούσης 16 (1), Κέσελι 4 (1), Μαυροκεφαλίδης 10, Χαλπερίν 9, Γλυνιαδάκης 4, Νίλσεν 4.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 16 (1), ΜακΓκραφ, Αράπης 4, Καλαμπάκας 4, Αποστολίδης 6, Δέδας, Ντόζιερ 4, Γκρέι 4, Παπαδόπουλος 12, Γιαννακίδης 2, Καλλές 6, Γκετσέφσκι 3 (1)..