Τετάρτη 9 Μαρτίου 2011

Ηλυσιακός για σεμινάριο

Με μπάσκετ υψηλού επιπέδου, ο Ηλυσιακός καθάρισε τον Ίκαρο με 74-67 έφτασε τις έξι νίκες κι έβαλε τους Καλλιθεάτες στη μάχη για την παραμονή. Με το +7 μάλιστα υπερισχύουν σε περίπτωση ισοβαθμία με τον Ίκαρο, αφού υπερκάλυψαν το -1 του πρώτου ματς…
Η πίεση των παικτών του Ηλυσιακού, ήταν ολοφάνερη στα πρώτα λεπτά. Παρότι ωστόσο έχαναν ακόμη και λέι απ, οι Ιλισιώτες ξέφυγαν 11-4 στο 5’ με έξι πόντους του Κυρίτση και πέντε του Μπάξτερ. Όταν δε στο σκοράρισμα προστέθηκε και ο Γουέμπ οι γηπεδούχοι έφτασαν σε νταμπλ σκορ (18-9) με τρία λεπτά για την πρώτη περίοδο. Ο Ίκαρος αντέδρασε και με πίεση στην άμυνα έκλεισε τη διαφορά στο τρίποντο (18-15 στο 8’) χάρη στον ΜακΑλάρνι. Ο Κασελάκης με το γνωστό πείσμα του άνοιξε και πάλι την απόσταση, όμως το δεκάλεπτο βρήκε τον Ίκαρο σε απόσταση βολής (22-19), με καλάθι του Χάρις. Ποντάροντας από την αρχή στην υπεροχή του κάτω από τα καλάθια, ο Λυκογιάννης ευτύχησε να δει την ομάδα του να ισορροπεί το σκορ (23-23) στο 12’, με ½ βολές του Τόμπσον. Στο 14’ με τον Χάρις να εκμεταλλεύεται τη νωθρότητα του Μπάξτερ στην άμυνα και να έχει φτάσει τους 10 πόντους ο Ίκαρος πέρασε 25-27, με τρίποντο ωστόσο του ετοιμοπόλεμου Παπαντωνίου, οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα (28-27). Ο Παπαντωνίου ήταν αυτός που έγραψε και το 30-28 στο 16’, όταν ο Χρήστος Χριστοδούλου σε ένα σφύριγμα που αποδεικνύει ότι δεν έχει πολλές φορές αίσθηση του παιχνιδιού, καταλόγισε τεχνική ποινή στον πάγκο του Ηλυσιακού που σηκώθηκε να πανηγυρίσει το καλάθι!!! Κι όλα αυτά σε ένα ματς που κρίνει την κατηγορία… Ο Κασελάκης είχε πάρει φόρα και με γκολ φάουλ έκανε το 34-30 με δύο λεπτά να απομένουν. Ο Ίκαρος είχε χάσει το ρυθμό του και ο Χατζής με πέντε σερί πόντους έγραψε το 39-30 ενώ με 1/2 βολές του Παπαντωνίου οι Ιλισιώτες ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (40-30) στο τέλος του πρώτου μέρους.
Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το ρυθμό τους, παρά την ανάπαυλα κι έτσι στο 23’ η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (48-36). Παρά κάποια φαλτσοσφυρίγματα οι «κιτρινόμαυροι» με όπλο την άμυνα τους είχαν το πόδι στο γκάζι. Όταν δε ο Χριστοδούλου με μία εξίσου αυστηρή απόφαση χρέωσε με «ταυ» και τον πάγκο των φιλοξενουμένων- για διαμαρτυρία- και εν συνεχεία ο Μάνος αποφάσισε να… ισοφαρίσει τα αντιαθλητικά, δίνοντας ένα υπέρ του Κασελάκη, οι Ιλισιώτες ξέφυγαν με 61-42 (στο 28’), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με 61-45.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο για να τα παίξουν όλα για όλα. Στο 34’ και παρά την αστοχία των γηπεδούχων, η διαφορά έμεινε σε διψήφια επίπεδα (62-48), ενώ με τρίποντο του Καρύδα στο 35’ ο Ηλυσιακός ξέφυγε και πάλι με +17 (67-50), δίνοντας τη χαριστική βολή στον Ίκαρο. Ότι και αν έκανε ο Λυκογιάννης (που παρεπιπτόντως οι φήμες για αντικατάσταση του από τον Νέναντ Μάρκοβιτς οργιάζουν), οι παίκτες του είχαν παραδοθεί. Στο 36’ το σκορ έγινε 72-50 με τρίποντο του Μπάξτερ μέσα σε αποθέωση από τους περίπου 900 φιλάθλους του Ηλυσιακού που αψήφισαν το κρύο και έδωσαν το παρών. Ο Ίκαρος προσπάθησε να σώσει τα προσχήματα μειώνοντας στο τελικό 74-67 με ½ βολές του Χάρις…
Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-30, 61-45, 74-67.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Καπινιάρης, Καρύδας 9(1), Γουέμπ 3(1), Κυρίτσης 16, Χατζής 10(1), Παπαντωνίου 6(1), Κουκουλάς, Τόντιτς, Κασελάκης 12, Μπάξτερ 12(2), Γαλιώτος 2, Ντόουσον 4.
ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 26, Φαλέκας 2, Καράμπουλας 5(1), Πολυτάρχου, Τόμπσον 17, Καλαμπόκης, Τζιγκάνοβιτς, ΜακΑλάρνι 12(1), Κατούφας 1, Κράσιτς , Τουτζιαράκης 4.