Δευτέρα 27 Σεπτεμβρίου 2010

ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ

εκτύπωσέ το
Τέλος στο αήττητο σερί του Ηρακλή έβαλε η Καβάλα επικρατώντας, μάλιστα μέσα στο Καυτανζόγλειο στάδιο, με 1-0. Ο Ονουάτσι πέτυχε το γκολ που χάρισε την νίκη στους «αργοναύτες», οι οποίοι ολοκλήρωσαν με παίκτη λιγότερο τον αγώνα, λόγω αποβολής του Ντουγκλάο με απευθείας κόκκινη κάρτα. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν πρώτοι. Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Ελευθερόπουλος τινάχθηκε και απέκρουσε την κεφαλιά του Νταρσβίλ. Ο Ηρακλής «απάντησε» στο 15' με τον Ιάκομπ να αποτυγχάνει να εκμεταλλευτεί από κοντά την κεφαλιά-πάσα του Σίσιτς ενώ ο Σλοβένος μέσος στο 18' «σημάδεψε» το δοκάρι του Γκαλίνοβιτς. Ο ΑΟΚ δεν αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο κι αυτό βοηθούσε στο να ανεβοκατεβαίνει η μπάλα. Στο 23' και η κεφαλιά του αμαρκάριστου Βουτσίσεβιτς πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία, όπως και το δυνατό σουτ του Ντιέ στο 36'. Και τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου (42'), οι παίκτες του Ηρακλή θα κάνουν λάθος στο κέντρο του γηπέδου, ο Καρντόσο θα πάρει την μπάλα και θα την δώσει αμέσως στον Ονουάτσι, που ξέφυγε μπροστά κι άνοιξε το σκορ. Στο 61' κι από λάθος του Χοσέμι, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πάλι κοντά στο γκολ, αλλά ο Ελευθερόπουλος «νίκησε» τον Αμπντούν. Στο 69' άλλαξαν οι ισορροπίες καθώς αποβλήθηκε ο Ντουγκλάο για χτύπημα στον Ιάκομπ, ακόμη κι έτσι όμως, ο «γηραιός» δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ και υποχρεώθηκε στην πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα εντός έδρας.