Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου 2010

ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Η ΑΕΚ

Το παιχνίδι στο "Πετρόφσκι" τελείωσε πριν καν αρχίσει. Η ΑΕΚ δεν έβγαλε τον ποδοσφαιρικό ανδρισμό που όλοι ήθελαν να δείξουν και η ήττα από τη Ζενίτ ήρθε φυσιολογικά. Η ρωσική ομάδα επικράτησε με 4-2 των "κιτρινόμαυρων", οι οποίοι από το 41' αγωνίζονταν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Νασούτι...Οι Ρώσοι προηγήθηκαν πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού (!) με τον Χουμποτσάν (1-0), πέτυχαν το δεύτερο γκολ τους στο 13' με τον Μπρούνο Αλβες (2-0) και παρότι ο Λυμπερόπουλος μείωσε στο 37' (2-1), όλα τέλειωσαν στο 41' όταν αποβλήθηκε ο Νασούτι και ο Λάζοβιτς δύο λεπτά αργότερα με πέναλτι έκανε το 3-1. Ο ίδιος παίκτης στο 57' ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 4-1 για να έρθει ο Καφές στο 83' με πέναλτι να διαμορφώσει το τελικό 4-2.Η Ζενίτ με τη νίκη της αυτή πέτυχε το δύο στα δύο και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής του 7ου ομίλου. Η ΑΕΚ η οποία ευτύχισε να περιορίσει την έκταση της ήττας της παρέμεινε στη δεύτερη θέση, έχοντας όμως συγκάτοικο τη Χάιντουκ, η οποία επικράτησε στο Σπλιτ της Αντερλεχτ στις καθυστερήσεις. Η επόμενη αγωνιστική που περιλαμβάνει τις αναμετρήσεις Αντερλεχτ - ΑΕΚ και Χάιντουκ - Ζενίτ θα καθορίσει πολλά.