Τετάρτη 13 Οκτωβρίου 2010

ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ

Μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι, η Εθνική μας ομάδα παίζοντας αρκετά καλό ποδόσφαιρο, κατά διαστήματα, επικράτησε της αντίστοιχης του Ισραήλ. Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης άνοιξε στο 21ο λεπτό το σκορ, οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Σπυρόπουλου (59') όμως ο Γιώργος Καραγκούνης πραγματοποίησε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το τελικό 2-1 (63'). Στη δεύτερη διαδοχική νίκη της ελληνικής ομάδας στον όμιλο της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος συνέβαλλε και ο Σουηδός Μάρτιν Χάνσον, που αρνήθηκε στο πρώτο 45λεπτο δύο καθαρές περιπτώσεις πέναλτι στους φιλοξενούμενους.Χωρίς εκπλήξεις και με το γνωστό 4-3-3 παρέταξε την Εθνική ο Φερνάντο Σάντος, βάζοντας στην κορυφή τον Σαλπιγγίδη αντί του Μήτρογλου. Την "κυανόλευκη" εστία υπερασπίστηκε Σηφάκης, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Αβραάμ Παπαδόπουλος και Παπασταθόπουλος, αριστερά ήταν ο Σπυρόπουλος και δεξιά ήταν ο Βύντρα. Η τριάδα στα χαφ απαρτιζόταν από Κατσουράνη, Καραγκούνη και Καφέ, στο αριστερό άκρο της επίθεσης ήταν ο Σαμαράς και δεξιά ήταν ο Νίνης.Στα πρώτα λεπτά, πάντως, οι διεθνείς αισθάνθηκαν για τα καλά την αντίπαλη πίεση, καθώς οι Ισραηλινοί πίεζαν ψηλά, από την πρώτη κιόλας πάσα, με αποτέλεσμα να δυσκολέψουν πολύ την κυκλοφορία της μπάλας, αναγκάζοντας ταυτόχρονα τους Έλληνες ποδοσφαιριστές να υποπίπτουν σε λάθη. Λάθη που ευτυχώς για την εστία του Σηφάκη δεν κόστισαν, καθώς στο 7ο λεπτό ο Σέχτερ έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, πέρασε τον Παπασταθόπουλο αλλά αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε.