Δευτέρα 29 Νοεμβρίου 2010

3η σερί νίκη για τον Πανιώνιο

Τη 3η διαδοχική νίκη του πανηγύρισε στα Ιλίσια ο Πανιώνιος, 74-72 επί του Ηλυσιακού, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 6ης αγωνιστικής στην Α1. Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +14, στο τέλος δεν κατάφεραν να... σπάσουν το ρόδι στο ελληνικό πρωτάθλημα φέτος. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Νίκος Μπάρλος με 28 πόντους, αλλά και 13 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στον Ηλυσιακό, ξεχώρισε ο Αλέξης Κυρίτσης με 16 πόντους, ενώ 12 ασίστ μοίρασε ο Τόμπσον.

Επεισόδια έλαβαν χώρα στο κλειστό των Ιλισίων, όταν 3΄΄ πριν τη λήξη στον Ηλυσιακό ζήτησαν φάουλ του ΜακΛίοντ στον Καρύδα, με τον τελευταίο να έχει επιχειρήσει σ΄ εκείνη την φάση να κλέψει την μπάλα από τον Αμερικανό του Πανιωνίου και το σκορ να είναι 72-73. Οι διαιτητές τελικά έστειλαν στη γραμμή του φάουλ τον Μίλος Βούγιανιτς των «κυανέρυθρων», που με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Οι αντιδράσεις του πάγκου των γηπεδούχων «πυροδότησαν» την ατμόσφαιρα στις κερκίδες, με μερίδα οργανωμένων οπαδών του Ηλυσιακού να εκσφενδονίζουν ό,τι έβρισκαν μπροστά τους στο παρκέ προς τη μεριά των τριών διαιτητών. Χρειάστηκε η επέμβαση των ανδρών ασφαλείας που κινήθηκαν προς την πλευρά των εξαγριωμένων οπαδών, οι τρεις διαιτητές φυγαδεύτηκαν, αλλά τα επεισόδια συνεχίστηκαν και έξω από το κλειστό των Ιλισίων.

Ο Ηλυσιακός ήταν ανώτερος στο α΄ μέρος. Προηγήθηκε, 0-12 στο 10ο λεπτό, με κορυφαίους τους Πρόγουελ και Χατζή, ενώ το ημίχρονο βρήκε τους παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη στο +11, 39-28. Η ομάδα των Ιλισίων είχε επιβάλλει το ρυθμό της και έβγαινε σε αιφνιδιασμούς, την ώρα που ο Πανιώνιος είχε 9 πόντους από τον Μιχάλη Παραγιό και 8 πόντους από τον Νίκο Μπάρλο. Ο Πανιώνιος αντέδρασε στην 3η περίοδο, πίεσε στην άμυνα και προηγήθηκε 54-53 στο 29ο λεπτό, μετά από σερί 12-0. Με την εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου, οι «κυανέρυθροι» διατηρούσαν προβάδισμα με βραχεία κεφαλή, 56-55, και η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Αν και οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απομακρυνθούν με διαφορά μεγαλύτερη ενός καλαθιού, αποδείχτηκαν πιο τυχεροί. Όταν ο Τόντιτς υπέπεσε σε βήματα, 6 δεύτερα πριν τη λήξη, το σκορ ήταν 70-71. Ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, Νίκος Μπάρλος κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 70-73 στα 5,6". Ο Μπατής έκανε φάουλ στον Κυρίτση στα 4,8", με τον γκαρντ του Ηλυσιακού να ευστοχεί και στις δύο βολές (72-73). Στην τελευταία επίθεση του Πανιωνίου, ο Καρύδας προσπάθησε να κλέψει από τον ΜακΛίοντ και η συνέχεια ήταν η προαναφερθείσα.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 39-28, 55-56, 72-74
Διαιτητές: Τανατζής, Αναστόπουλος, Μαγλογιάννης

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κώστας Φλεβαράκης): Τόμπσον 5, Καρύδας 2, Κυρίτσης 16 (1), Χατζής 9 (1), Παπαντωνίου 5, Τόντιτς 7 (1), Κασελάκης 2, Μπάξτερ 11 (1), Γαλιώτος 2, Πρόγουελ 13
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): ΜακΛίοντ 8 (1), Αθανασούλας 2, Βούγιανιτς 11 (2), Γιαννόπουλος, Μπατής 6 (1), Γιάνκοβιτς, Ιωάννου 4, Σαρικόπουλος, Ελονού 6, Παραγιός 9, Μπάρλος 28 (1)