Τρίτη 28 Δεκεμβρίου 2010

Boxing... night!

Με τρία «χτυπήματα» μέχρι το 53' η Άρσεναλ έριξε στο καναβάτσο την Τσέλσι επικρατώντας με 3-1 στο «Emirates», στο λονδρέζικο ντέρμπι. Γκολ και δύο ασίστ ο Φάμπρεγας, δεύτεροι πέρασαν οι Κανονιέρηδες.
Η αναμέτρηση όχι απλά είχε δύο όψεις, αλλά εκτός από μία φάση και το γκολ στο πρώτο μέρος, μόνο στο δεύτερο παίχτηκε ποδόσφαιρο. Στο 41' ήρθε η προειδοποιητική για την Άρσεναλ, με τον Νασρί να «σκάβει» εξαιρετικά την μπάλα υποχρεώνοντας τον Τσεχ σε εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ, και στο 44' οι Κανονιέρηδες άνοιξαν το σκορ. Μετά το αποτυχημένο 1-2 του Αλεξ Σονγκ με τον Γουίλσιρ, ο Φάμπρεγας έστρωσε την μπάλα στον Καμερουνέζο, ο οποίος με διαγώνιο αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή ύστερα από σύγχυση στην άμυνα της Τσέλσι, έκανε το 1-0, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.Στην επανάληψη η άμυνα της Τσέλσι... κάηκε και η Άρσεναλ πήρε φωτιά! Στο 51' μετά το λάθος του Εσιέν στο κέντρο, ο Γουόλκοτ έδωσε σε κενό τέρμα στον Φάμπρεγας, ο οποίος απλά έσπρωξε την μπάλα για το 2-0. Δύο λεπτά μετά, οι Μπλε έκαναν νέο λάθος στη μεσαία γραμμή, με τον Τέρι να «πουλάει» την μπάλα. Οι Κανονιέρηδες ούτε τότε το συγχώρεσαν, με τη μοναδική διαφορά ότι οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Φάμπρεγας πάσαρε στον Γουόλκοτ και εκείνος με δεξί δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 3-0 μέσα σε ντελίριο στο «Emirates».Το έργο είχε και συνέχεια, με τον Ιβάνοβιτς να μειώνει με κεφαλιά ύστερα από φάουλ του Ντρογκμπά, δίνοντας ώθηση στην ομάδα του Αντσελότι. Στο τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης, αν και ο ρυθμός ήταν γρήγορος, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και η Άρσεναλ πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη, που τη φέρνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Premier League, μαζί με τη Μάντσεστερ Σίτι.*Η Άρσεναλ στα τελεύταια 16 ντέρμπι με Τσέλσι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε 13 ήττες, δύο ισοπαλίες και μόλις μία νίκη!