Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2011

"Κρύωνε" στο άδειο ΟΑΚΑ

Το «άδειο» ΟΑΚΑ επιχείρησε να εκμεταλλευτεί ο Ηλυσιακός και να κάνει την έκπληξη της αγωνιστικής αλλά οι Πρωταθλητές Ελλάδος, αν και βρέθηκαν να χάνουν με δώδεκα πόντους, σοβάρεψαν στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο και «ξεμπέρδεψαν» από τους νεοφώτιστους με 88-71. Ο Αντώνης Φώτσης είχε πρωταγωνιστικό ρόλο στη κατάκτηση του αποψινού ροζ φύλλου αγώνος μια που πέτυχε 23 πόντους σε 30΄40΄΄ συμμετοχής με 6/6 βολές, 4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε τρεις ασίστ, έκανε ένα κλέψιμο αλλά υπέπεσε και σε πέντε λάθη.

Παρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» θέλησαν με αιχμή του δόρατος τον Αντώνη Φώτση να πάρουν από νωρίς ένα υπολογίσιμο προβάδισμα (14-7 στο 5΄), οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Ανανεώνοντας τις επιθέσεις τους κατάφεραν όχι μόνο να πλησιάσουν (14-10) αλλά και να πάρουν τα ηνία με 22-19 30΄΄ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, βλέποντας τους παίκτες του να δυσκολεύονται και να μην βρίσκουν ρυθμό, έκανε αρκετές αλλαγές που όμως, δεν απέδωσαν καρπούς. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη, μην έχοντας τίποτα να χάσουν, άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ. Οι Χατζής, Κυρίτσης και Μπάξτερ μετέτρεψαν μ’ ένα επιμέρους 2-10 το 20-24 του δεκαλέπτου σε 22-34 στο 15΄, ξαφνιάζοντας τους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά, οι Φώτσης και Νίκολας «ψαλίδισαν» την διαφορά στο πόντο 41-42 με την λήξη του ημιχρόνου αλλά τα ριμπάουντ
παρέμειναν…ανοιχτή «πληγή» για τους Πρωταθλητές Ελλάδος.

Από τις αρχές κιόλας της τρίτης περιόδου η συγκέντρωση ήταν εμφανέσταση στο τρόπο παιχνιδιού του «τριφυλλιού». Με το δίδυμο Μπατίστ-Σάτο, αυτή τη φορά, να ηγείται στο σκοράρισμα και την άμυνα να παίζει πρωτεύον ρόλο, οι «πράσινοι» πήγαν στο +9, 55-46 στο 25΄. Με τον Φώτση να συνεχίζει την εξαιρετική δουλειά, η διαφορά εκτινάχθηκε στους δεκαεπτά, 67-50, δίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ένα καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Νίκολας έγραψε με τρίποντο στον αιφνιδιασμό το 72-52. Οι Ιλισιώτες δεν παρέδωσαν τα όπλα αλλά ότι και αν έκαναν στη τελευταίο περίοδο για να μειώσουν, οι «πράσινοι» ήταν τρεις κλάσεις ανώτεροι και το έβγαζαν πλέον, και στο παρκέ (85-64 στο 38΄). Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο που τα βρήκαν «σκούρα».

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-42, 67-52, 88-71

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 8 (1), Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 13, Φώτσης 23 (3), Σάτο 5 (1), Νίκολας 18 (3), Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 7 (1), Βουγιούκας 3, Καλάθης 1.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καρινιάρης, Καρύδας, Γουέμπ 3 (1), Κυρίτσης 17, Χατζής 12, Παπαντωνίου 6 (1), Κανονίδης 1, Κουκουλάς 6, Τόντιτς 2, Κασελάκης 4, Μπάξτερ 10 (2), Ντόουσον 10.