Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2011

Υπόθεση άμυνας

Η Καβάλα επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες κερδίζοντας το Περιστέρι με 66-58.

Η νίκη ήταν υπόθεση… άμυνας για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, η οποία υποχρέωσε το Περιστέρι σε 19/48 σουτ και 22 λάθη. Έτσι, «κάλυψε» τη μέτρια μέρα του ηγέτη της Μιλτ Παλάσιο (3/10 σουτ) ο οποίος πάντως πέτυχε το τρίποντο που «καθάρισε» το ματς. Καθοριστική ήταν η συμβολή του επανακάμψαντα Χριστόφορου Στεφανίδη, όπως και η άμυνα του Σον Χαφ στον πρωταγωνιστή του πρώτου αγώνα Δημήτρη Παπανικολάου (1/8 σουτ σήμερα), την ώρα που ο Σέντρικ Σίμονς «σκέπασε» τα καλάθια. Το Περιστέρι πάλεψε, κυρίως στην άμυνα, δεν παράτησε ποτέ το ματς, αλλά προδόθηκε από την επίθεσή του. Τουλάχιστον κράτησε τη διαφορά των 11 πόντων του πρώτου αγώνα.

Το Περιστέρι με εξαιρετική άμυνα και ευστοχία στην επίθεση αιφνιδίασε την Καβάλα και προηγήθηκε με 4-13 στο 5’. Όμως η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι κρατώντας άποντους για περίπου 5’ τους φιλοξενούμενοις έκαναν με μπροστάρη τον Γιόροβιτς ένα σερί 14-0 (18-13) πριν κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-16.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο (13 στο πρώτο ημίχρονο) και η είσοδος του Στεφανίδη στη θέση του άστοχου Παλάσιο έδωσε ώθηση στην Καβάλα η οποία με πρωταγωνιστή σε επίθεση και άμυνα τον αρχηγό της μετέτρεψε το 24-22 σε 31-24. Η «βόμβα» του Καραποστόλου στη λήξη του ημιχρόνου έφερε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (36-26).

Η Καβάλα κατάφερε να συντηρήσει το προβάδισμά της στην 3η περίοδο, παρά την πρόσκαιρη αφύπνιση του Κινγκ. Οι διαιτητές συνέχισαν να φορτώνουν τους παίκτες με φάουλ (από 3 Καραποστόλου, Σκοτ) και τη διαφορά έκανε η άμυνα των γηπεδούχων οι οποίοι με επιθετικό πλουραλισμό στην επίθεση έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 50-41.

Το Περιστέρι έκανε την ύσταση προσπάθεια αντεπίθεσης και μείωσε σε 52-46 στο 33’, όμως το πρώτο καλάθι του Παλάσιο και ένα αντιαθλητικό φάουλ του Παπανικολάου έδωσαν το έναυσμα για ένα 8-0 στην Καβάλα η οποία προηγήθηκε με 60-46 στο 35’. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν (60-51). Το τρίποντο του Καραποστόλου στο 38’ έδειξε να «καθαρίζει» το ματς (63-51) όμως το Περιστέρι μείωσε σε 63-58, πριν το τρίποντο του Παλάσιο μισό λεπτό πριν το τέλος «τελείωσε» τον αγώνα (66-58).

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-26, 50-41, 66-58,

ΚΑΒΑΛΑ: ΜακΙντος 2, Παλάσιο 7 (1), Κοστόβ 4, Χαφ 4, Στεφανίδης 10 (2), Σίμονς 13 (13ρ.), Γιόροβιτς 11, Καραποστόλου 11 (3), Αγγελόπουλος 4.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Β. Μάντζαρης 1, Κινγκ 16 (2), Παπανικολάου 6, Σκοτ 8 (2), Τσιάκος 10 (1), Πέτρουλας 2, Βρκιτς 6 (2), Λούμπι 5, Μότσνικ 4.