Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2011

Με όπλο την άμυνα

Παίζοντας με πάθος και αποδίδοντας πολύ καλά στην άμυνα, ο Αρης επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας τον Πανελλήνιο με 73-63.

Οι «κίτρινοι» αντιμετώπισαν πρόβλημα μόνον απέναντι στον Στίβεν Σμιθ αλλά ο ένας δύσκολα πλέον κερδίζει τους πέντε… Με όπλο την καλή άμυνά τους, κατάφεραν να βγάλουν αρκετούς αιφνιδιασμούς. Αν μάλιστα τους εκμεταλλεύονταν σε μεγαλύτερο βαθμό και δεν έχαναν τόσες βολές, θα μπορούσαν να φτάσουν σε πιο εύκολη νίκη. Ο «Πι Τζέι» Τάκερ ήταν ο μπροστάρης, ο Τζον Τόμας ήταν εξαιρετικός επιθετικά ενώ στην άμυνα φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ, ενώ ο Χρήστος Ταπούτος «έσβησε τα φώτα» με 4 κοψίματα. Ο Μπόμπι Μπράουν ήταν άστοχος αλλά μοίρασε 7 ασίστ. Ο Πανελλήνιος ήταν εμφανώς κουρασμένος από τον αγώνα και το ταξίδι της Πέμπτης και πλην της απόδοσης του Σμιθ, το μόνο που κατάφερε να δείξει ήταν κάποιες «κάθετες» πάσες στην πρώτη περίοδο, το μοναδικό διάστημα που είχε τον πρώτο λόγο.

Μετά από ένα κακό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες (2-2 σρο 3’) οι ψηλοί του Πανελληνίου ανέλαβαν δράση. Ο Στίβεν Σμιθ φόρτωσε με δύο φάουλ τον «Πι Τζέι» Τάκερ και βρήκε διόδους, βοηθώντας και τον Τορίν Φράνσις να κάνει το ίδιο. Οι δύο Αμερικανοί πέτυχαν 17 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (11 και 6 αντίστοιχα) και οι «Ολυμπιονίκες» προηγήθηκαν με 15-20.

Η δεύτερη περίοδος ήταν υπόθεση Τάκερ και άμυνας. Ο Αμερικανός πήρε μπρος, ο Αρης κράτησε τον Πανελλήνιο για ένα πεντάλεπτο στους 3 πόντους και πέρασε μπροστά με 26-23. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν (26-27), όμως οι «κίτρινοι» απάντησαν με σερί 8-0 (34-27) πριν το 34-29 του ημιχρόνου.

Ο Αρης ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο σχεδόν όπως τελείωσε το πρώτο: με σερί 8-0 που του έδωσε «αέρα» 13 πόντων (32-29) χάρη στους Ταπούτο και Τόμας, ο οποίος όμως έφτασε τα τρία φάουλ. Ο Σμιθ… έπαιζε μόνος του από την αντίπερα όχθη και μείωσε σε 46-40 στο 27’, όμως στο τελευταίο τρίλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και έξω από τα 6.75 και προηγήθηκαν με 56-45 στο 30’.

Οι «κίτρινοι» συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και να διατηρούν τη διαφορά στα επίπεδα των 10 πόντων. Στο 37’ προηγήθηκαν με 67-54 και ο Πανελλήνιος δεν είχε τις λύσεις για να «γυρίσει» το ματς. Λίγο πριν το τέλος ο Τάκερ πεόσφερε τη φάση του αγώνα με ένα εκπληκτικό άλει ουπ κάρφωμα από την πάσα του Μπράουν.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-29, 56-45, 73-63.

ΑΡΗΣ: Μπράουν 10 (1/9δ., 2τρ., 7ασ.), Ταπούτος 11 (1τρ., 4κοψ.), Τάκερ 19 (2τρ., 9ρ.), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 5 (1τρ., 4ασ.), Χαραλαμπίδης 6, Μπορόβνιακ 5 (7ρ.), Χρυσικόπουλος, Σλούκας 4 (4ασ.), Τόμας 13 (5ρ.).

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος 2 (7ασ.), Παπαμακάριος, Μπέιλι, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ, Σμιθ 30 (1τρ., 11ρ.), Σκλάβος 2, Ούντριχ 9 (2τρ., 4ασ.), Φράνσις 14, Οστοϊτς 2, Κομποδιέτας 4.