Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2011

Τον λύγισε στην παράταση

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ο Πανιώνιος λύγισε στην παράταση την αντίσταση του εξαιρετικού Ίκαρου με 96-84. Οι δύο ομάδες έδωσαν μια μοναδική μπασκετική παράσταση προσφέροντας ίσως το καλύτερο παιχνίδι του πρωταθλήματος. Μάλιστα στάθηκαν και κατά κάποιο τρόπο τυχεροί γιατί στο έξτρα πεντάλεπτο κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας τους στον πρώτο γύρο (61-56). Οι φιλοξενούμενοι με τον Χάρις να κάνει μεγάλη ζημιά στην άμυνα του Πανιωνίου με τις διεισδύσεις και τον ΜακΆλαρνι να πυροβολεί από την περιφέρεια κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους προηγούμενοι 13-16 στο 7’. Οι Νεοσμυρνιώτες απάντησαν με σερί 7-0 προηγούμενοι 20-16 στο και 25-21 στο 11’, όμως δεν κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά, έχοντας προβλήματα κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Η ομάδα της Καλλιθέας παρά το γεγονός ότι οι Τόμπσον και Καράμπουλας είχαν από νωρίς τρία φάουλ με ομαδικό πνεύμα σε άμυνα και επίθεση απάντησε με δικό της σερί 0-8 για να προηγηθεί 25-29 στο 16’ και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το 19’ (32-36), αφού στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι έκαναν ένα γρήγορο 5-0 για να κλείσουν το ημίχρονο με 37-36. Στην τρίτη περίοδο ο «Ιστορικός» ανέβασε στροφές, με τον Κόβιλ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια και τον Άλεξιτς να δίνει πολύτιμες λύσεις με αποτέλεσμα να προηγηθεί 51-43 στο 25’. Όμως ο Ίκαρος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον ΜακΆλαρνι, ο οποίος πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 60-60 με την ολοκλήρωση της περιόδου. Έχοντας το ψυχολογικό πλεονέκτημα οι φιλοξενούμενοι στηριζόμενοι στα τρίποντα πάτησαν το γκάζι περνώντας με 70-76 στο 36’. Ο Πανιώνιος ισοφάρισε 76-76 για να εξελιχθούν τα τελευταία λεπτά σε θρίλερ. Με 2/2 βολές του Μπατή οι Νεοσμυρνιώτες έκαναν το 80-79, ο ΜακΑλάρνι στα 3’’ έγραψε το 80-81, για να κερδίσει στη συνέχει φάουλ ο Τσιάρας στα 2’’. Ευστόχησε σε μία βολή (81-81) στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση. Εκεί ο Πανιώνιος ήταν καταιγιστικός και με σερί 13-0 έκανε το 94-81 σφραγίζοντας την κατάκτηση του ροζ φύλλου.
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 37-36, 60-60, 81-81 (κ. α.), 96-84.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Άντερσον 8 (1), Αθανασούλας, Άλεξιτς 15 (10 ριμ., 6 ασίστ), Γιαννόπουλος, Τσιάρας 11, Μπατής 18 (3), Γιάνκοβιτς 3, Ιωάννου 4, Κόβιλ 28 (10 ριμπ.), Παραγιός 5 (1), Μπάρλος 4
ΙΚΑΡΟΣ Κ. (Λυκογιάννης): Χάρις 16, Αγαδάκος 4, Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου 7 (1), Τόμπσον 16, ΜακΆλαρνι 23 (5), Κερασοβίτης, Κατούφας 5 (1), Πετροδημόπουλος 2, Κράσιτς 7 (1).