Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2011

Ζωντανός ο Ηρακλής

Ζωντανός και μέσα στο παιχνίδι της παραμονής στην Α1 κατηγορία διατηρήθηκε ο Ηρακλής που επικράτησε της Καβάλας στο Ιβανώφειο με 83-79.

Αν και οι «αργοναύτες» προσπάθησαν να κάνουν το ματς ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, κάποιες καίριες... παρεμβάσεις του έμπειρου Σμους Πάρκερ έδωσαν τη λύση στο «γηραιό». Έτσι οι παίκτες του έφτασαν στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους -στο πλαίσιο της 19ης αγωνίιστικής- με τον Κρις Χουγκάζ στον πάγκο τους και την πανηγύρισαν δεόντως με τη λήξη της αναμέτρησης. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν έχασε βαθμολογικό έδαφος, λόγω της ήττας του Περιστερίου από την ΑΕΚ και του Κολοσσού από τον Άρη, ομάδες με τις οποίες ισοβαθμεί.
Δυναμικά με ΜαρμαρινόΟι παίκτες του Κρις Χουγκάζ ήξεραν από την πρώτη στιγμή που πάτησαν τα πόδια τους στο παρκέ του Ιβανωφείου για το αποψινό παιχνίδι πως έπρεπε να βάλουν τα δυνατά τους και να πετύχουν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους για να ελπίζουν σε παραμονή στη «μεγάλη» κατηγορία. Έτσι και έπραξαν λοιπόν, και ξεκίνησαν ζεστά το ματς, αλλά η Καβάλα δεν ήταν διατεθειμένη να τους κάνει το χατήρι. Με ένα σερί 8-0 έκανε το σκορ 18-25 (8΄) και πήρε το προβάδισμα, ενώ παράλληλα επέβαλλε και το ρυθμό της. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους είχαν σκοπό να «παλέψουν» και δεν ήταν διατεθειμένοι να καταθέσουν τα όπλα (36-40, 13΄) και με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Μαρμαρινό -ο οποίος έκανε σήμερα την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Ηρακλή- και με δύο τρίποντα του Αγγελακόπουλου ξαναπήραν το προβάδισμα (54-47, 19΄). Με ένα καλάθι του Πετραβίτσιους διαμορφώθηκε το σκορ του ημιχρόνου (56-47).
Προσπάθησαν, αλλά...Οι «αργοναύτες» μπήκαν αποφασισμένοι να μειώσουν το σκορ στην επανάληψη και έφτασαν στο -5 με τον ΜακΙντος (56-50). Μόνο που οι αντίπαλοι τους ήταν πιο συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση και υπέπιπταν σε λιγότερα λάθη, ενώ μαζεύοντας και περισσότερα ριμπάουντ έβγαιναν σε δεύτερες επιθέσεις. Έτσι, παρά και τις προσπάθειες του Παλάσιο, που είχε φτάσει τους 14 πόντους, ο «γηραιός» διατηρούσε διαφορά ασφαλείας (66-56, 26΄), την οποία διατήρησαν δύο βολές του Σμους Πάρκερ (71-61, 29΄) λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου και το ίδιο έκανε και στην επανάληψη και έστειλε τη διαφορά στους 12 πόντους (73-61). Η Καβάλα εξακολούθησε να ασκεί πίεση με την άμυνα της και οι παίκτες του Χουγκάζ υπέπεσαν σε λάθη (75-64, 34΄), αλλά κατάφερναν να διατηρούν προβάδισμα στο σκορ. Με δύο βολές του Καραποστόλου, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν λίγο (75-68), κάπου εκεί όμως ο Πάρκερ φώναξε ξανά «παρών» και έγραψε το 78-71 και από εκεί και πέρα οι συμπαίκτες του έδειξαν την απαραίτητη ψυχραιμία και έφτασαν στο τελικό 83-79.
Τα δεκάλεπτα: 28-29, 56-47, 71-61, 83-79

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κρις Χουγκάζ): Πάρκερ 30 (4), Δεμερτζής, Αγγελακόπουλος 9 (3), Μαρμαρινός 11 (1), Τσαλκιτζής, Πέτροβιτς 10 (1), Δέσπος 3, Κόουλμαν 12 (2), Εϊτουταβίτσιους 8 (1).
ΚΑΒΑΛΑ (Δημήτρης Πρίφτης): ΜάκΙντος 15 (3), Παλάσιο 23 (1), Κοστόφ 1, Παπανικολάου, Στεφανίδης, Σίμονς 12, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 3 (1), Καραποστόλου 16 (3), Αγγελόπουλος 9 (1).