Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2011

Ανάσανε η ΑΕΚ

Μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια της να διατηρηθεί στην Α1 πέτυχε το Σάββατο η ΑΕΚ απέναντι στο Περιστέρι με σκορ 64-60. Οι φίλαθλοι της βρέθηκαν στο πλευρό της και λεδωσαν το παρών στο κλειστό της Ζωφριάς και βοήθησαν την ομάδα του Άγγελου Κορωνιού να ξεπεράσει το εμπόδιο των «κυανοκιτρίνων» και να πάρει μια βαθμολογική ανάσα στη 19η αγωνιστική.

Από την αρχή οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν ότι δεν είχαν σκοπό να πάνε στα σπίτια τους χωρίς τους βαθμούς της νίκης και τα κατάφεραν. «Πάλεψαν» από την αρχή μέχρι το τέλος, πήραν το προβάδισμα στο σκορ προς τα τέλη της πρώτης περιόδου και το διατήρησαν μέχρι και τη λήξη του ματς. Ο Δήμος Ντικούδης (16π.) και ο Μάκης Νικολαΐδης (σ.σ. πέτυχε τέσσερις καθοριστικές βολές στο τελευταίο λεπτό και έφτασε τους 15 πόντους) πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και ήταν οι ηγέτες που χρειαζόταν η «Ένωση», ενώ πήραν σημαντικές βοήθειες από τον Βούκασιν Μάντιτς (13π.).

Από την άλλη πλευρά, Σκοτ (13π.) και Βρκιτς (11π.) προσπάθησαν, όπως και ο Μάντζαρης που θέλησε να κάνει την ανατροπή με τέσσερις προσωπικούς πόντους του στο κρισιμότερο σημείο της αναμέτρησης, αλλά η... ψυχή των παικτών της ΑΕΚ έβαλε τέλος στο όνειρο τους για νίκη.

Άρχισαν Κοχαντάρεβιτς, ΝτικούδηςΑν και ο Βρκιτς με τον Λιούμπι προσπάθησαν να κάνουν δύσκολη της ζωή των «κιτρινόμαυρων» από τα πρώτα λεπτά του ματς (6-9, 3΄), ο Ντάρκο Κοχαντάρεβιτς και ο Δήμος Ντικούδης κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (16-16) και να δώσουν στην ομάδα τους και το προβάδισμα στο σκορ (20-18, 24-21 10΄). Οι «μηχανές» της «Ένωσης» έδειχναν να έχουν πάρει μπρος, με τους παίκτες να αντιλαμβάνονται ότι πρόκειται για έναν «τελικό» στην προσπάθεια τους για παραμονή της ομάδας στην Α1 και με δύο τρίποντες βόμβες του Νικολαΐδη η ΑΕΚ βρέθηκε στο +9 (30-21, 13΄).

Οι «κυανοκίτρινοι» προσπάθησαν να πιέσουν με Σκοτ και Μότσνικ, ο Παπανικολάου «απάντησε» (33-24, 16΄) και κάπως έτσι συνεχίστηκε η κατάσταση μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (33-26, 20΄). Παρόλα αυτά το σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν «φτωχό» εκατέρωθεν, με τους γηπεδούχους να μετρούν 9 πόντους και τους φιλοξενούμενους μόλις 5!
«Μάχη» για την ανατροπήΟ «οίστρος» του Μάκη Νικολαΐδη συνεχίστηκε και στην επανάληψη (38-30), ενώ ο «μαχητικός» Ντικούδης στεκόταν βράχος κάτω από το καλάθι της ομάδας του και παράλληλα προσέφερε στην επίθεση (45-34, 25΄) και παρέα με τον Μάντιτς ρτην οδήγησαν στη διψήφια διαφορά. Ο Αργύρης Πεδουλάκης απ' την άλλη, προσπαθούσε να βρει τον τρόπο για να οδηγήσει την ομάδα του να πλησιάσει στο σκορ. Με λίγη παραπάνω πίεση και τον Παπανικολάου και τον Μάντζαρη να φτάνουν στο αντίπαλο καλάθι, οι «πρίγκιπες» έτρεξαν ένα μίνι σερί 4-0 (45-38, 26΄), αλλά ο «Ντικ» δεν άφησε τους αντιπάλους του να χαρούν για πολύ. Οι ψηλοί του Περιστερίου δε μπορούσαν να τους βάλουν φρένο και εκείνος ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +11 (53-42, 28΄).

Με ένα σερί 6-0 (53-48, 33΄) με Σκοτ, Πέτρουλα και Παπανικολάου το Περιστέρι μείωσε στους πέντε πόντους, ο Καστλ «απάντησε» με τέσσερις συνεχόμενους πόντους το (57-48, 35΄), αλλά οι παίκτες του «Άρτζι» συνέχισαν να πρεσάρουν στην άμυνα και με δύο βολές του Σκοτ έφτασαν ξανά στο -5 (57-52) δύο λεπτά πριν από τη λήξη του ματς. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και μάλιστα για γερά νεύρα όταν ο Μάντζαρης πήρε την ομάδα του στους ώμους του κια με τέσσερις προσωπικούς πόντους του μείωσε σε 59-57, 1΄.12΄΄ πριν το τέλος.  Ένα τρίποντο του Σκοτ έφερε την ΑΕΚ προ... των ευθυνών της (62-60), αλλά για μία ακόμη φορά η ψυχραιμία του Μάκη Νικολαΐδη, που ευστόχησε σε άλλες δύο βολές (39΄΄ πριν τη λήξη) της χάρισαν τη νίκη με το ταμπλό να δείχνει 64-60.
Τα δεκάλεπτα: 24-21, 33-26, 53-44, 64-60
ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 4, Κοχαντάρεβιτς 6, Νικολαϊδης 15(3), Παπανικολάου 3(1), Χαρτ, Ντικούδης 16, Δορκοφίκης 4, Καλλινικίδης 2, Μάντιτς 13(2), Μπόιντ 1.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 7(1), Γούντγουορντ, Παπανικολάου 6, Α. Μάντζαρης 4, Σκοτ 13(2), Τσιάκος 2, Πέτρουλας 4, Βρκιτς 11(1), Λόμπι 10, Μότσνικ 3