Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2011

Την βύθισε

Με κορυφαίο τον Σάκη Καρύδα ο οποίος με παλικαρίσιο τρίποντο στα 51,4'' έγραψε το 71-62 κι έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες της ΑΕΚ για νίκη, ο Ηλυσιακός πήρε σπουδαία νίκη που ίσως αποδειχθεί καταλυτική στην υπόθεση της παραμονής.

Από την άλλη, η ΑΕΚ μπαίνει πλέον σε ακόμα μεγαλύτερες περιπέτειες καθώς έμεινε στις 4 νίκες και πλέον έμεινε πίσω από τον Ηλυσιακό και ισοβαθμεί στην τελευταία θέση μαζί με τον Ηρακλή. Το μόνο ευχάριστο για την ομάδα του Κορωνιού είναι ότι κράτησε το +23 του α' αγώνα (97-74)

Μετά από κλειστό ματς στο α' ημίχρονο, ο Ηλυσιακός κατάφερε στο β' μέρος να επιβάλει το ρυθμό του και αρχικά να χτίσει μια μικρή διαφορά η οποία απ' ότι φάνηκε ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλο πρόβλημα στην ρακέτα κάθε φορά που έβγαινε ο Κοχαντάρεβιτς εκτός παιχνιδιού.

Ο τελευταίος ήταν και ο πρώτο σκόρερ του αγώνα καθώς πέτυχε 23 πόντους. Στους 12 έμεινε ο Ντικούδης, ενώ 11 είχε ο Νικολαϊδης. Από τους νικητές ο Καρύδας είχε 14 πόντους, όμως ο Ηλυσιακός είχε επιθετικό πλουραλισμό καθώς άλλοι τρεις παίκτες του τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων (Κυρίτσης, Τόντιτς και Μπάξτερ).

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι αναμενόταν ντέρμπι και αυτό το χαρακτήρα είχε από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα. Ο Μπάξτερ έκανε το 5-3, ενώ ο Χαρτ ήταν αυτός που έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του (5-7). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα συνεχώς πότε με τον Κοχαντάρεβιτς και πότε με τον Ντικούδη. Ο Καρύδας με τρίποντο έγραψε το 20-21 του α' δεκαλέπτου στο οποίο η ομάδα του βρέθηκε να έχει περισσότερα ριμπάουντ (9-12) και λιγότερα λάθη (2-3).

Πάντως, η συνέχεια ανήκε στον Ηλυσιακό ο οποίος ξέφυγε με πόντους (27-22) χάρη σε βολές του Τόντιτς στα 7.40'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου με όπλο την καλή του άμυνα. Ο Νικολαϊδης μείωσε σε 31-30, όμως οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και δεν έχασαν το προβάδισμα. Το... φτωχό 36-34 του ημιχρόνου γράφτηκε από τον Ντόουσον καθώς στη συνέχεια ο Μπόιντ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για την ομάδα του.

Καλύτερος ο Ηλυσιακός

Στην επανάληψη, ο Ηλυσιακός εκμεταλλεύτηκε την απουσία από το παρκέ των Κοχαντάρεβιτς, Ντικούδη μετά το 22' και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Στα 3.50'' πριν το τέλος του γ΄δεκαλέπτου ο Κυρίτσης με βολές έκανε το 47-42, ενώ ο ίδιος έτρεξε στον αιφνιδιασμό και έστειλε την ομάδα του στο +7 (49-42) για πρώτη φορά. Ο Κορωνιός κάλεσε τάιμ άουτ αλλά δεν άλλαξε το "μομέντουμ" του αγώνα. Έτσι, με τον Χατζή να ευστοχεί και να ολοκληρώνει το επιμέρους 18-12 της γ' περιόδου, ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο με τον Ηλυσιακό να έχει μια καλή διαφορά για ένα τέτοιο ματς (54-46).

Στο κρίσιμο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ κατάφερε με κάποια εύστοχα μακρινά σουτ να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να μειώσει αφού πρώτα πάντως η διαφορά άγγιξε τους 10 πόντους (56-46) με εύστοχες βολές του Τόντιτς. Έτσι, λοιπόν, με Μπόιντ και Ντικούδη μείωσε σε 58-54 στο 35'. Στα 4.40'' πριν τη λήξη του αγώνα ο Νικολαϊδης έκανε το 60-57, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές με τον Τόντιτς.

Στα 2.49'' πριν τη λήξη ο Καστλ κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων (62-59) έχασε την τρίτη βολή και στη συνέχεια ο απάντησε Κυρίτσης και Νικολαϊδης από τη γραμμή για το 64-61. Ο Χαρτ αστόχησε στη συνέχεια για τρεις και κάπου εκεί άρχισε να ξεφεύγει ο Ηλυσιακός (68-61). Στα 51'' ο Καρύδας έβαλε το καθοριστικό τρίποντο έκανε το 71-62 και ουσιαστικά "καθάρισε" το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 36-34, 54-46, 75-63.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καρύδας 14(2), Γουέμπ 3, Κυρίτσης 12, Χατζής 7, Παπαντωνίου 2, Κουκουλάς 9, Τόντιτς 11, Κασελάκης, Μπάξτερ 11(1), Γαλιώτος, Ντόουσον 6.

ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 6, Κοχαντάρεβιτς 23, Νικολαϊδης 11(1), Παπανικολάου, Χαρτ 5(1), Ντικούδης 12(1), Δορκοφίκης 1, Καλλινικίδης 2, Μάντιτς, Μπόιντ 3(1).