Τρίτη 22 Φεβρουαρίου 2011

Ζωντανός ο Άρης

Σημαντική νίκη που τον κρατάει ζωντανό στην μάχη της πρόκρισης πέτυχε ο Άρης στην Ουκρανία κόντρα στην Μπουντιβέλνικ με 73-78. Με τον Μπόμπι Μπράουν να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση ωστόσο τα πράγματα είναι ακόμα δύσκολα καθώς εκτός από δική του νίκη στο τελευταίο παιχνίδι με τη Λε Μαν θέλει και συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα και το 9-9 στο 5΄ οι Ουκρανοί με ένα σερί 6-0 προηγήθηκαν με 15-9 τρίτα λεπτά μετά. Με τρίποντο του Μόρλει η Μπουντιβέλνικ πέρασε μπροστά με 20-12 για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 20-14. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους με τον Άρη να μειώνει σε 20-19 στο 13΄ χάρη σε τρίποντο του Χατζηβρέττα. Ένα σερί 8-0 από πλευράς Μπουντιβέλνικ έδωσε και πάλι «αέρα» εννέα πόντων(28-19) στο 16΄.

Η διαφορά ανέβηκε γρήγορα πάνω από τους δέκα πόντους και έφτασε στους 14(38-24) για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τον φωτεινό πίνακα να «γράφει» το 42-27. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης επέστρεψε στο παιχνίδι και με ένα επιμέρους σκορ 1-17 προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με 43-44. Η Μπουντιβέλνικ σημείωσε ένα πόντο στα επτά λεπτά της τρίτης περιόδου και με τους Ταπούτο και Μπράουν να ηγούνται αυτού του μεγάλου σερί. Σε εκείνο το σημείο όμως οι Ουκρανοί ανέβασαν ρυθμό πέρασαν μπροστά με 53-48 για να κλείσουν τα ¾ του αγώνα μπροστά με 53-50.

Οι παίκτες του Μπεροκάλ διατήρησαν το προβάδισμά τους στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι «κιτρινόμαυροι» με ένα σερί 9-0 προηγήθηκαν με 58-63 μετά από τρίποντο του Ταπούτου στο 35΄. Ο Άρης με όπλο την καλή άμυνα προηγήθηκε με 60-67 με δίποντο του Μπράουν για να μειώσει ξανά η Μπουντιβέλνικ σε 64-67 για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Κις σε 69-72.

Ο εκπληκτικός Μπράουν με δικό του καλάθι έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στον Άρη(69-74) στο 39΄. Ένα φάουλ στην επίθεση του Άρη που δεν δόθηκε από το διαιτητικό τρίο έδωσε την ευκαιρία στους Ουκρανούς να εκδηλώσουν επίθεση με το σκορ στο 71-74 αστόχησαν όμως και με δύο βολές του Χαραλαμπίδη διαμορφώθηκε το 71-75 στα 19΄΄. Ο Άρης διατήρησε την διαφορά και κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη με 73-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 42-27, 53-50,73-78
Μπουντιβέλνικ (Μπεοκάλ) Κις 17(3), Μόρλει 12, Ουίλσον 6, Ικόβλεφ 3(1), Στεφνίσιν, Ζαμπριτσένκο 5(1), Σπένσερ 5(1), Ανσίμοβ 4, Αγκαφόνοφ 12(2), Μπετς 9
Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 24(2), Ταπούτος 16(3), Χατζηβρέττας 9(3), Χαραλαμπίδης 8, Μπορόβνιακ 2, Σλούκας, Τάκερ 15(15 ριμπάουντ), Τόμας 4