Κυριακή 13 Μαρτίου 2011

Είχε Σκόκο

Το γκολ του Σκόκο στο 88΄ λύγισε τους 10 της Καβάλας και η ΑΕΚ δεν επέτρεψε στον Μάκη Ψωμιάδη να πάρει την εκδίκησή του στο ΟΑΚΑ. Εδραιώνεται στην 3η θέση η Ένωση ενόψει πλέι-οφ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν στείρο από φάσεις και ευκαιρίες για γκολ. Η ΑΕΚ είχε στα πρώτα λεπτά την κυριαρχία, με την Καβάλα τον έλεγχο του αγώνα για ένα 10λεπτο, δημιουργώντας κάποιες φάσεις με σουτ. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κλασσική ευκαιρία για γκολ με αποτέλεσμα αμφότερες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν τον αγώνα. Δηλαδή ισόπαλες 0-0…

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού το δοκάρι του Μίτσελ στο 47’ δημιούργησε προσδοκίες για ένα καλύτερο ματς στο δεύτερο μέρος. Καλύτερες προσπάθειες, σίγουρα είδαμε, πολλά γκολ όμως δεν είδαμε… Το ευτυχές για τον Μανόλο Χιμένεθ ήταν ότι η Καβάλα έμεινε με 10, λόγω της αποβολής του Καρντόσο στο 53’, αλλά και πάλι οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα…
Τα λεπτά περνούσαν εις βάρος του «Δικεφάλου», στο 88’ όμως μίλησε ο πιο ποιοτικός παίκτης των «κιτρινόμαυρων». Ο Σκόκο που είχε περάσει αλλαγή πέτυχε με κεφαλιά το 1-0 και έδωσε στην ομάδα του τους τρεις πολύτιμους βαθμούς!

ΥΓ:Πολύ σημαντική νίκη για την ΑΕΚ,που νομίζω πως κάνει σημαντικό βήμα για την είσοδο στα play-off.