Πέμπτη 3 Μαρτίου 2011

Και τώρα η Σιένα

Ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του κερδίζοντας τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 78-64 στο τελευταίο παιχνίδι του TOP-16 της Ευρωλίγκα και στρέφει το ενδιαφέρον του στις μάχες των πλέι οφ όπου θα αντιμετωπίσει τη Σιένα. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν χρειάστηκε να ανεβάσει στροφές στη μηχανή της, καθώς οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι δεν ήταν σε θέση να τους απειλήσουν ουσιαστικά. Οι Λιθουανοί έπιασαν στον… ύπνο τον Ολυμπιακό προηγούμενοι 2-6 στο 3’.

Η αντίδραση όμως της ελληνικής ομάδας ήταν άμεση και με τον Γκόρντον να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση έτρεξε σερί 11-0 για να προηγηθεί έτσι με 13-6 στο 5’. Όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν με τους Μπράουν και Κόλινς να… σέρνουν το χορό με αποτέλεσμα να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 19-20. Η Ζαλγκίρις στηριζόμενοι σε άμυνες ζώνες κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό προηγούμενη 26-29 στο 15’, αλλά οι γηπεδούχοι με επιμέρους 13-2 πήραν και πάλι τα ηνία περνώντας με 39-32 στο 17’, για να ολοκληρώσουν το ημίχρονο όντας μπροστά με 41-34.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να παίζει απλά όσο χρειάζεται διατηρώντας με άνεση μια διαφορά που κυμαίνονταν κοντά σε διψήφια επίπεδα (56-47) και τον Παπαλουκά να ξεσηκώνει τον κόσμο με τις εντυπωσιακές ασίστ που μοίρασε. Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε φυσικά σε καθαρά τυπική διαδικασία με τη διαφορά να φτάνει και στο +19 (76-57 στο 38’).

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-34, 58-49, 78-64.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 4, Νεστέροβιτς 20, Σπανούλης 10, Μαυροκεφαλίδης 6, Γλυνιαδάκης 4, Νίλσεν 3, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 5 (1), Χαλπερίν 12 (2), Γκόρντον 12
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζούρος): Μπράουν 7 (1), Πότσιους 5 (1), Καλνιέτις 16, Ντελινινκάιτις 8 (2), Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 5, Κουζμίνσκας, Μιλάκνις, Μαριάνοβιτς 8, Κόλινς 4, Πλέιστεντ 11.