Πέμπτη 3 Μαρτίου 2011

Πάει πρόωρα στην Βαρκελώνη

Ο Παναθηναϊκός έκανε το χρέος του και έφυγε με το «διπλό» από την Μάλαγα. Νίκολας και Διαμαντίδης σήκωσαν στις πλάτες τους την ομάδα και την οδήγησαν στο επιβλητικό 77-61 επί της Ουνικάχα. Στο Βίλνιους όμως, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς ύψωσε ανάστημα και έστειλε την Κάχα  Λαμποράλ ως πρώτη του Ε΄ομίλου στη φάση των «8», στέλνοντας τους «πράσινους» στα δύσκολα... Όπου δύσκολα, Βαρκελώνη και δη, Μπαρτσελόνα.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδος, με τον Ομπράντοβιτς να κρατάει το βαρύ πυροβολικό, τον Διαμαντίδη  εκτός μάχης στα πρώτα πέντε λεπτά, αντιμετώπισαν προβλήματα από τους αδιάφορους γηπεδούχους. Οταν όμως μπήκε στο παρκέ ο «κάπτεν», οι «πράσινοι» ξέφυγαν αμέσως με πέντε πόντους (12-17) για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο 23-18. Η είσοδος του Νίκολας με τον Μπατίστ ογκόλιθο στη ρακέτα, συντέλεσαν τα μέγιστα ούτως ώστε, το Τριφύλλι να επιβάλλει στη δεύτερη περίοδο τον ρυθμό του και να αρχίσει να εδραιώνει διαφορά (33-38 στο ημίχρονο). Παρά τις όποιες αντιρρήσεις των Φρίλαντ και Φιτς στη τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι είχαν χάσει τα αβγά και τα πασχάλια από την πολύ καλή άμυνα των «πρασίνων» που συνοδευόταν από ικανοποιητικά ποσοστά στην επίθεση.  Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο στο 27΄, με το φωτεινό ταμπλό να γράφει 49-37 υπέρ της ελληνικής ομάδας που κυνηγούσε την νίκη αλλά και αγχωνόταν για το αποτέλεσμα της Λιέτουβος Ρίτας με την Κάχα Λαμποράλ. Το +17 επιτεύχθηκε στο 34΄μετά από εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπατίστ και το κατά τα άλλα, ροζ φύλλο αγώνος, ήταν απόλυτα «πράσινο».

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 33-38, 41-53, 61-77
Ουνικάχα Μάλαγα (Ματέο): Ροντρίγκεθ, Πρίντεζης, Αλμαζάν 7 (1), Τρίπκοβιτς 5 (1), Μπλάκνεϊ 8 (2), Σινάνοβιτς 12, Ρούμπιο 2, Φρίλαντ 12 (1), ΜακΙντάιρ, Φιτς 12 (1), Μπλάνκο 3 (1).
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 10, Φώτσης 9 (2), Σάτο 7 (1), Νίκολας 18 (1), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 15 (2), Βουγιούκας 2, Καλάθης 3 (1), Καϊμακόγλου 3 (1).