Τετάρτη 9 Μαρτίου 2011

Και συνεχίζει.....

Με όπλο την άμυνα από… ατσάλι το Περιστέρι πήρε παλικαρίσια νίκη επί του Πανιωνίου με 67-59 μπαίνοντας για τα καλά στο κόλπο της τετράδας. Υπό την καθοδήγηση του Τζίμη Κουστένη (ο Πεδουλάκης ταλαιπωρείται από ίωση) οι «κυανοκίτρινοι» δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο κατακτώντας πανάξια το ροζ φύλλο.

Οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση στηριζόμενοι στην εκπληκτική τους άμυνα. Προηγήθηκαν 10-2 μόλις στο 4’ και κρατώντας τους φιλοξενούμενους τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι, ανέβασαν τη διαφορά στο +15 (19-4) λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου με τους Σκοτ και Αντώνη Μάντζαρη να πρωταγωνιστούν στην επίθεση. Ο Πανιώνιος σε αυτό το διάστημα ήταν τραγικός με ποσοστά για… κλάματα (1/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα) και αλλεπάλληλα λάθη, κλείνοντας το δεκάλεπτο με μόλις 4 πόντους!!! Οι Νεοσμυρνιώτες προσπάθησαν στη συνέχεια να «μαζέψουν» τη διαφορά και εν μέρει το κατάφεραν πλησιάζοντας σε 23-15 στο 16’, όμως το Περιστέρι αντέδρασε άμεσα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενο 32-20.
Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στο παρκέ, καθώς ο Πανιώνιος πελαγοδρομούσε σε άμυνα και επίθεση απογοητεύοντας πλήρως με την εικόνα του. Στο 35’ η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 20 πόντους (60-40) με τους γηπεδούχους να βάζουν… νεκρά στα τελευταία λεπτά.
Τα δεκάλεπτα: 19-2, 32-20, 52-36, 67-59.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Β.Μάντζαρης 3, Γούντγουορντ 1, Παπανικολάου 12 (1), Α. Μάντζαρης 10 (2), Σκοτ 15 (3), Τσιάκος, Πέτρουλας 6 (2), Βρκιτς 2, Λούμπι 9, Μότσνικ 9
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Άντερσον 11(1), Αθανασούλας, Άλεξιτς 11, Τσιάρας 6 (2), Αθηναίου, Μπατής 8 (2), Γιάνκοβιτς 2, Καββαδάς, Ιωάννου 6 (2), Σαρικόπουλος 2, Κόβιλ 8, Μπάρλος 5 (1) .