Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2011

Μάγκας ο Ηρακλής

Με αυτή τη νίκη ο Ηρακλής παραμένει στο κόλπο της παραμονής, αφού συνεχίζει να καταδιώκει τον Ηλυσιακό και την ΑΕΚ.

Ο "γηραιός" πέτυχε ένα τεράστιο "διπλό", φτάνοντας μάλιστα να προηγηθεί και με 26 πόντους (24-50), λίγο πριν τη λήξη του 2ου δεκαλέπτου.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακότατο για τους φιλοξενούμενους και συγκεκριμένα για τον Κόλεμαν, ο οποίος στο πρώτο 5λεπτο έπαιζε μόνος του κόντρα στους Ροδίτες. Σημείωσε τους πρώτους 14 πόντους (με 3/3 τρίποντα) της ομάδας του, δίνοντάς της το προβάδισμα με 14-11.

Από εκεί και πέρα ανέλαβαν δράση οι συμπαίκτες του, που με τρία ακόμα τρίποντα έφεραν τη διαφορά στους 14 πόντους, σημειώνοντας double score (14-28). Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το 1ο δεκάλεπτο, με τον Ηρακλή να έχει 6/7 τρίποντα, 6 κλεψίματα και κανένα απολύτως λάθος.

Το 2ο δεκάλεπτο συνεχίστηκε εξίσου δυναμικά για το "γηραιό" και φυσικά τον Αμερικανό, που με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 38-19. Από πλευράς Κολοσσού ο μόνος που έβρισκε στόχο ήταν ο Πατ Καλάθης, που ουσιαστικά προσπαθούσε να γλιτώσει την ομάδα του από μία ενδεχόμενη συντριβή.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κοπρίβιτσα και άλλο ένα από Κόλεμαν και Αγγελακόπουλο "εκτόξευσαν" τη διαφορά στους 26 πόντους (24-50), τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Παππάς και Καλάθης κατάφεραν να μαζέψουν κάπως τη διαφορά, με το σκορ να είναι 29-50 στο ημίχρονο. Ο Ηρακλής συνέχισε τα εξαιρετικά ποσοστά του έξω από τα 6.75μ., έχοντας 5/5 στο 2ο δεκάλεπτο και 11/12 συνολικά στο πρώτο ημίχρονο. Ο Κόλεμαν δε, είχε 30 πόντους στο πρώτο 20λεπτο.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 12-0 για τους γηπεδούχους, που σε συνδυασμό με τους 5 συνεχόμενους πόντους στο φινάλε του 2ου δεκαλέπτου, δημιούργησε ένα συνολικό σερί 17-0, με συνέπεια το σκορ να γίνει 41-50.

Ο Πάρκερ φρόντισε να ξανανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και να τη διατηρήσει εκεί μέχρι το τέλος του πιο "φτωχού" δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε με 44-60.

Αυτό που έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο ελάχιστοι μπορούσαν να το φανταστούν. Στο πρώτο πεντάλεπτο η διαφορά παρέμεινε σχεδόν σταθερή, με τον Αγγελακόπουλο και τον Πάρκερ να κάνουν καλή δουλειά από πλευράς Ηρακλή, αφού ο Κόλεμαν είχε σιγήσει.

Το σκορ βρισκόταν στο 52-70, όταν ο Παππάς φρόντισε να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Με ένα προσωπικό σερί 10-0 και 4 βολές από Ασημακόπουλο και Καλάθη έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (66-70), μετατρέποντας μία διαφαινόμενη εύκολη νίκη του Ηρακλή σε ντέρμπι.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν ψύχραιμοι στα τελευταία δύο λεπτά και με τον Εϊτουταβίτσιους να σημειώνει 9 πόντους έβαλε τέλος στις ελπίδες που έδινε συνεχώς ο Καλάθης στην ομάδα του. Ο φόργουορντ των Ροδιτών σκόραρε ασταμάτητα, μειώνοντας μάλιστα ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε στους 3 (82-85), αλλά η ψυχραιμία του Λιθουανού από τη γραμμή των βολών χάρισε τελικά τη νίκη στον Ηρακλή.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 29-50, 44-60, 82-87

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 36 (7/8 δ., 6/9 τρ., 4/4 β., 10 ρ., 2 ασ., 3 κλ.), Καυκής, Τζόρνταν 1, Πάνος, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 13 (3/5 δ., 1/4 τρ., 4/6 β., 9 ρ., 5 ασ., 4 κλ.), Χαρίσης 2, Τσάμης 3 (1/2 τρ.), Παππάς 16 (4/7 δ., 1/2 τρ., 5/8 β., 3 κλ.), Γκόλεματς 7, Γεωργαλής 4 (1/3 τρ.)

Ηρακλής (Χουγκάζ): Πάρκερ 11 (3/5 δ., 5/7 β.), Δεμερτζής 3 (1/1 τρ.), Αγγελακόπουλος 11 (3/4 δ., 1/1 τρ., 2/3 β.), Πέτροβιτς 6 (1/1 δ., 1/4 τρ., 1/2 β.), Κοπρίβιτσα 9 (1/1 δ., 2/2 τρ., 1/2 β.), Δέσπος, Κόλεμαν 34 (6/7 δ., 6/11 τρ., 4/4 β., 6 ρ., 3 κλ.), Εϊτουταβίτσιους 11 (1/2 δ., 1/3 τρ., 6/6 β., 4 λ.), Λαμπρόπουλος 2