Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2011

Πρώτη νίκη με Σούμποτιτς

Λίγες ημέρες μετά την σπουδαία νίκη στην Ουκρανία κόντρα στην Μπουντιβέλνικ ο Άρης συνέχισε στο ίδιο τέμπο και επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στα θετικά αποτελέσματα στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ο Λευτέρης Σούμποτιτς στον πρώτο του εντός έδρας αγώνα έπειτα από 14 χρόνια είδε την ομάδα του να μην πιάνει μεγάλη απόδοση ωστόσο στα κρίσιμα σημεία είχε χαρακτήρα και πήρε τη νίκη 75-66 χωρίς όμως να καλύψει την διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στην Ρόδο. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης ήταν ο πρωταγωνιστής των «κιτρινών»  με 24 πόντους.

Παρά το αρχικό 10-4 του Άρη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν την διαφορά που έχτισαν και με καλάθι του Γκόλεματς οι Ροδίτες μείωσαν σε 14-11. Με τρίποντο του Καυκή ο Κολοσσός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου(17-19) για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες ισόπαλες και το σκορ στο 20-20. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν από νωρίς το πόδι τους στο γκάζι και με τους Ταπούτο, Μπράουν να τρέχουν την ομάδα τους στο ανοιχτό γήπεδο οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 31-24 στο 15΄. Ενώ στην συνέχεια με τρίποντο του Χαραλαμπίδη η διαφορά ανέβηκε στο +8(39-31). Με δίποντο του Μπορόβνιακ οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς πέρασαν μπροστά με 10 πόντους(43-33) ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα στο Παλέ να «γράφει» το 43-35 με τους γηπεδούχους να έχουν τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Ταπούτος, Χαραλαμπίδης, Μπορόβνιακ).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά παρέμεινε σε επίπεδα ασφαλείας και με τρίποντο του Χαραλαμπίδη ανέβηκε για πρώτη φορά στο +14(51-37) με τον έμπειρο γκαρντ να φτάνει τους 17 πόντους και να είναι ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου με 4/4 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο. Με ένα σερί 6-0 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 51-43 δείγμα της ελλιπής συγκέντρωσης που έδειξαν οι «κίτρινοι» σε εκείνο το σημείο. Μπορόβνιακ και Χαραλαμπίδης ήταν οι καλύτεροι του Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο και με γκολ- φάουλ του Σέρβου σέντερ το σκορ έγινε 60-46 με το οποίο μάλιστα έκλεισαν τα 3/4 του αγώνα με τους «κιτρινόμαυρους» να είναι κοντά στην διαφορά του πρώτου παιχνιδιού που είχε τελειώσει 89-70. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο +16(65-49) στο 33΄ ωστόσο ένα σερί 5-0 από πλευράς Κολοσσού διαμορφώθηκε το 65-53 ένα λεπτό αργότερα. Οι κίτρινοι ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και δεν επέτρεψαν στους Ροδίτες να επιστρέψουν στο παιχνίδι παρά το γεγονός ότι με καλάθι του Τσάμη μείωσαν σε 68-59 στο 38΄. Ο Κολοσσός μείωσε σε 73-66 ωστόσο στα λεπτά που απέμεναν δεν μπόρεσε να πλησιάσει ακόμα περισσότερο και με κάρφωμα του Τσαϊρέλη ο Άρης πήρε τη νίκη με 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 43-35, 60-46, 75-66.
Άρης(Σούμποτιτς):
Μπράουν 7(2), Ταπούτος 13(2), Τάκερ, Τσαϊρέλης 4, Χατζηβρέττας 6, Χαραλαμπίδης 24, Σκορδίλης, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 16(8 ριμπ.), Τόμας 2, Σλούκας 3.