Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2011

Βλέπει τετράδα

Δύο τρίποντα του Ζερμέιν Άντερσον σε διάστημα 15 δευτερολέπτων ήταν αυτά που έδωσαν τη νίκη στον Πανιώνιο επί του Ηλυσιακού με 82-77 και τον έβαλαν για τα καλά σε τροχιά τετράδας! Ο Καναδός άσος για 39 λεπτά ήταν ανύπαρκτος, αλλά όταν οι φιλοξενούμενοι έδειξαν «απειλητικές» διαθέσεις το πήρε πάνω του και έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο της ομάδας του.

Η εικόνα του αγώνα συνοψίζεται στο εξής: οι γηπεδούχοι έφτιαχναν διαφορές και ο Ηλυσιακός τις… γκρέμιζε και αυτό γινόταν από την αρχή, ως το φινάλε. Οι δύο ομάδες είχαν σχεδόν το ίδιο στατιστικό πρόσωπο και οι μικρές λεπτομέρειες ήταν αυτές που έκαναν τελικά τη διαφορά, αφού ο Πανιώνιος ήταν λίγο πιο εύστοχος στις βολές (17/26 έναντι 11/18), πρόσεξε λίγο περισσότερο τα λάθη του (15-20) και κατάφερε έτσι να ξεπεράσει την εξαιρετική ευστοχία, για εκτός έδρας ματς, των «κιτρινόμαυρων» (51% στα δίποντα, 62% στα τρίποντα).

Ο Ράιβον Κόβιλ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Πανιωνίου με 15 πόντους (6/9δ., 3/4β.), ενώ είχε και 7 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Άλεξιτς με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Νίκος Μπάρλος είχε 11 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από πλευράς Ηλυσιακού ο Μπάξτερ ήταν όλα τα λεφτά με 29 πόντους (5/8δ., 5/6τρ., 4/5β.) και πολύ μακριά ο Καρύδας με 10 πόντους και 4 ασίστ.

Δύο όψεις είχε το πρώτο ημίχρονο στη Νέα Σμύρνη, με τον Πανιώνιο να έχει δική του την πρώτη περίοδο και τον Ηλυσιακό να φέρνει τα πάνω κάτω στη δεύτερη. Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν 25-16 στο δεκάλεπτο κυριαρχώντας μέσα στη ρακέτα, ωστόσο, με όπλο την ευστοχία μέσα κι έξω από τη γραμμή των 6,75 οι «κιτρινόμαυροι» ανέτρεψαν την κατάσταση και με επιμέρους σκορ περιόδου17-27, έφτασαν στο ημίχρονο να βρίσκονται στο, 42-43. Μάλιστα, στο τελευταίο δίλεπτο έτρεξαν ένα σερί 2-10 και από 40-33 που έχαναν, βρέθηκαν στο +1!

Η ανάπαυλα φαίνεται ότι έκανε καλό στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία μπήκε βελτιωμένη και αποφασισμένη να γείρει ξανά την πλάστιγγα υπέρ της. Περιορίζοντας τα λάθη και μοιράζοντας το παιχνίδι, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, για να κλείσει το τριαντάλεπτο στο +8, 64-56.

Το κακό για τους «κυανέρυθρους» και αντίστοιχα καλό για τον Ηλυσιακό, ήταν πως δεν μπορούσαν να κρατήσουν τις διαφορές που έφτιαχναν, με αποτέλεσμα η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη, να διατηρείται μέσα στο ματς και να απειλεί με ανατροπή ανά πάσα στιγμή. Λίγο μετά το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου το σκορ ήταν 66-61, αλλά ο Πανιώνιος έκανε ένα σερί 7-2 και έφτασε στο +10, 73-63, ακριβώς στα μισά.

Με τον Μπάξτερ να παίρνει τον Ηλυσιακό στις πλάτες του, το σκορ έγινε 75-71 με δύο λεπτά να απομένουν για το φινάλε, μετατρέποντάς το σε… θρίλερ, όπως βέβαια μας έχει συνηθίσει φέτος η ομάδα των Ιλισίων. Όμως, ο Άντερσον είχε διαφορετική άποψη επί του θέματος και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το σκορ 81-73 στα 45’’ και ουσιαστικά καθάρισε το ματς για την ομάδα του. Η οποία πανηγύρισε τη δέκατη νίκη της με 82-77 και πλέον βρίσκεται σε ξεκάθαρη πορεία τετράδας.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 42-43, 64-56, 82-77
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Άντερσον 11 (3), Αθανασούλας, Άλεξιτς 13 (1), Γιαννόπουλος 2, Τσιάρας 4, Μπατής 11 (2), Γιάνκοβιτς 7, Ιωάννου 2, Κόβιλ 15, Παραγυιός 6 (1), Μπάρλος 11 (2)
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Καρύδας 10, Ουέμπ 3 (1), Κυρίτσης 4, Χατζής 19 (2), Παπαντωνίου 3, Κουκουλάς 2, Τόντιτς 5, Κασελάκης 4, Μπάξτερ 29 (5), Γαλιώτος 2, Ντόουσον 5